×

Časopis MODERNÍ VČELAŘ je dostupný ve stáncích a trafikách po celé ČR!

Editorial 5/2017

Editorial 5/2017

Vážení a milí, až dostanete do rukou toto vydání Moderního včelaře, bude zrovna plus mínus dvacátý květen, tedy Světový den včel a včelařů. Díky tomu, že lidé rádi slaví, začíná termín nabývat na popularitě a stahovat k sobě nejrůznější aktivity. Bývají zaměřené na propagaci včelařství. Jak ale zpříjemnit den včelám, když už mají ten svátek?

 Majitelům všech možných domácích miláčků je hej. Když chtějí přizvat Micinky, Azory, osmáky, morčata a papoušky k všeobecnému veselí, stačí koupit něco na hraní nebo k snědku. Jak ale oblažit včely? Cukříkem pohrdnou, majíce kolkolem luka plná nektaru. Včelu nepohladíš. Prolézačky, pelíšky, kousátka a podobné hovadinky neocení. Možná tak ještě nakreslit něco na úl, co by jim usnadnilo orientaci. Ale ruku na srdce, ony nás k hledání cesty od květů na česno nepotřebují, záchytné body si najdou s přehledem bez nás. Zbývá tedy negativní dárek. Prostě ne, že nedat nic, ale něčeho ubrat. Však víte, co mám na mysli. Všechny ty jedovaté mlhy, které se vznášejí za traktory, i kouř s akaricidy, co jim vháníme mezi uličky. Odpustily by si určitě i vibrace ze sekaček, kterými brouzdáme kolem včelnice. Kdybychom vyjmuli pylochyt, skrz který se otírají při návratu z pastvy, také by se nezlobily.  Myslím si, že pokud bychom se včel zeptali, co chtějí ke svému Světovému dni, řekly by, nechte nás prostě a jednoduše na pokoji někde na kraji lesa, daleko od civilizace, kam ani roztoči netrefí. Jenže to je právě přání, které jim splnit nelze. Zbývá jedno jediné, říct jim: „Holky, promiňte.“


Klíčová slova:
editorial


Příští číslo vychází 5. 8. 2019

Příští číslo vychází 5. 8. 2019

V našem e-shopu si můžete zakoupit Učebnice Včelař I a II., starší ročníky časopisu Moderní včelař 2005 - 2018 nebo rovnou objednat předplatné na aktuální rok!

V našem e-shopu si můžete zakoupit Učebnice Včelař I a II., starší ročníky časopisu Moderní včelař 2005 - 2018 nebo rovnou objednat předplatné na aktuální rok!

E-mail pro předplatné: predplatne@magnetpress.cz