×

Časopis MODERNÍ VČELAŘ je dostupný ve stáncích a trafikách po celé ČR!

Kam zmizel med ze sudů Včelpa?

Kauza Včelpo nebere konce. Společnost Českého svazu včelařů má další prohřešek. Při kontrole Státní veterinární správy provedené v říjnu v jejím sídle byly zjištěny další přestupky. Med určený k likvidaci někdo zřejmě odcizil a nahradil jej neznámou tekutinou. Včelpu, spol. s r. o., které se Český svaz včelařů rozhodl prodat, hrozí další miliónová pokuta.

„Při kontrole obsahu 28 sudů, ve většině z nichž měl být uložen med určený k likvidaci ve spalovně, bylo zjištěno, že ve většině z nich se místo deklarovaného medu nachází blíže neidentifikovatelná zkvašená tekutina,“ sdělil ČTK Petr Majer, tiskový mluvčí Státní veterinární správy. Navíc množství tekutiny neodpovídalo popiskům. Veterináři zásilku zdokumentovali, odebrali vzorky a informovali policii.

Člen republikového výboru ČSV Jan Šmíd řekl novinářům, že veterináři, kteří sudy prozkoumávali, o jejich obsahu věděli, sám je na něj upozornil. Za obsah sudů je podle něj zodpovědné předchozí vedení Včelpa. Nové se chtělo závadných produktů pod dohledem veterinářů zbavit.

Včelpo má pozastavenou obchodní činnost zhruba do začátku listopadu roku 2017, protože firma nedokázala doložit informace o původu surovin k vyrobeným medům a nesplnila kvalitativní požadavky u některých medů. Předsedkyně svazu Jarmila Machová dříve sdělila, že za nedohledatelnost původu medu může policie, která dokumenty sebrala kvůli šetření případu, jak se do prodávaného medu dostala antibiotika. „Mezitím, co se řešilo odvolání, jsme dostali zpátky od policie dokumenty, které nám zabavili minulý rok, takže můžeme dostupnost prokazovat,“ řekla 25. září 2017 ČTK a dodala, že medy, které podle veterinářů nesplnily kvalitativní požadavky, se podle ní dají použít v potravinářství nebo do medoviny.

Firma informovala, že požádá o dřívější povolení obchodovat, protože již „udělala tlustou čáru za neslavnou minulostí“. Společnost si nechala udělat audit po činnosti předchozího vedení a medy a medové produkty, které nesplňovaly podmínky pro prodej, poslala na spálení. Právě u nich však veterináři objevili výše zmíněný prohřešek.

 

Včelpo na prodej

Jednatelem společnosti Včelpo,

 spol. s r. o., je od jara Miroslav Kolář, který v této funkci nahradil Panagiotise Margaritopoulose.

Web Českého svazu včelařů uveřejnil začátkem října tuto zprávu: „V úterý 10. 10. 2017 se Předsednictvo Republikového výboru ČSV jakožto statutární orgán svazu a orgán plnící funkci valné hromady společnosti Včelpo, spol. s r. o., které je ČSV jediným vlastníkem, s ohledem na zhoršující se stav společnosti a hrozící insolvenci rozhodlo nabídnout společnost k prodeji, a to bez jakýchkoli kritérií. Nechť zájemci učiní nabídku. Nabídky budou předloženy Republikovému výboru ČSV k posouzení.

Základní kapitál a vklad je ve výši: 3 700 000,- Kč a je zcela splacen. 

Závazky společnosti: 22 mil. Kč

Soudní spory: probíhají dva soudní spory o zaplacení celkem 5 mil. Kč.

Pohledávky: krátkodobé 230 tis. Kč

Počet zaměstnanců: 12

Úvěr KB: 3 mil. Kč

Společnosti byl rozhodnutím KVS pozastaven schválený provoz (zpracování a prodej medu). Společnost provedla opatření k odstranění zjištěných nedostatků a již požádala KVS o zrušení tohoto rozhodnutí. Lhůta k podání nabídek: poštou, osobně do 26. 10. 2017 14.00 hodin na sekretariát ČSV.“

Jak sdělila předsedkyně svazu Jarmila Machová, Český svaz včelařů dostal do 26. října tři nabídky na odkup společnosti Včelpo. Bude o nich rozhodovat komise a předsednictvo svazu, které se sejde přibližně v půlce listopadu.

Kontaminovaný Dědečkův med se prodával na parkovišti

Při mimořádné kontrole provedené Státní zemědělskou a potravinářkou inspekcí na jaře 2017 byly odebrány také vzorky medu nabízeného prostřednictvím inzertního webu Bazoš.cz. Šlo o výrobek označený jako Dědečkův med – med květový lesní od firmy Včelpo, tedy produkt, jehož některé šarže prodejci už dříve stáhli z tržní sítě v návaznosti na zjištěný obsah antibiotik.

Na sjednané anonymní schůzce na parkovišti inspektoři odebrali dva vzorky. Následný laboratorní rozbor u šarží s označením DMT 27. 8. 2018 a 4. 9. 2018 skutečně prokázal přítomnost antibiotik.

Zmizel podobně také med z 28 sudů určený k likvidaci? 

 

Zdroje: ČTK, web ČSV


Klíčová slova:
MV Info