×

Časopis MODERNÍ VČELAŘ je dostupný ve stáncích a trafikách po celé ČR!

Sbírka parafinových modelů jablek

Sbírka parafinových modelů jablek

Národní zemědělské muzeum vydalo knižní katalog „Sbírka parafínových modelů jablek“. Průvodce jak existujícími, tak již nepěstovanými odrůdami jablek ocení všichni zájemci o pomologii. Vděčnými čtenáři téměř pěti set stránkové publikace se mohou stát také včelaři inklinující k původním dřevinám našich zahrad. Vždyť byly atraktivní svou vůní a chutí nektaru v květech pro včely a zralých malvic pro lidi.

 

Fotografie plastických modelů, které odpovídají velikostí, tvarem i barevností reálným plodům, poslouží šlechtitelům i drobným pěstitelům, případně lidem toužícím určit jabloň v zapadlém koutě pozemku.

Katalog mapuje významnou část kolekce sádrových a parafínových modelů ovoce z muzejní sbírky. Ty co nejrealističtěji zachycují typy odrůd jablek pěstovaných ve střední a východní Evropě. Všechny fotografie modelů doplňují informace o původu odrůdy, velikosti, tvaru, chuti a konzistenci plodu, o době sklizně a je zde uvedena literatura.

V publikaci najdete 223 historických či vyloženě krajových, i obecně známých odrůd jablek, které se, byť původem starší, uplatňují dodnes u nás i ve světě. Kniha je první z řady plánovaných katalogů, následovat budou katalogy věnované hruškám, meruňkám a broskvím.

Vznik prvních sádrových a parafínových modelů ve sbírce muzea se datuje do 30. let minulého století. Jejich výroba skončila na přelomu století. 920 modelů ovoce a 505 modelů zeleniny je uložených v pobočce Národního zemědělského muzea ve Valticích.

Na publikaci se vedle Národního zemědělského muzea podílel Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský v Holovousech, který se v rámci Národního programu genových zdrojů zaměřuje na konzervaci ovocných stromů v součinnosti s Ovocnářskou unií. Autory knihy jsou Vilém Křeček, Kamila Svobodová a Dominika Švédová.

ISBN 978-80-86874-76-0.


Klíčová slova:
Přečetli jsme pro vás