×

Časopis MODERNÍ VČELAŘ je dostupný ve stáncích a trafikách po celé ČR!

Super hmyz

Super hmyz

Dobrovský, s. r. o., vydal na sklonku loňského roku pouhé dva roky po uvedení na anglický trh obrazovou encyklopedii Super hmyz. Její autor John Woodward s odbornou konzultací Dr. Georga McGavina předkládá populárně podaný přehled rekordmanů hmyzí říše.

Dvousetstránková kniha je velkoryse pojatá, především co se týká fotografií. Její hmyzí hrdinové jsou mnohokrát zvětšení, takže jejich těla jsou rozložená na dvou stránkách formátu A 4, takže se čtenář může kochat mnoha okem neviditelnými detaily. Snímek doprovází základní údaje o tom kterém organismu a hlavně vysvětlení, v čem je unikátní. Nejvděčnějším uživatelem knížky budou zřejmě lidé, kteří vedou vzrostlejší děti k zájmu o přírodu. Společné listování a odhalování mimořádných vlastností můr, brouků, motýlů, ale i roztočů nebo pavouků může přinést jak dospělým, tak dětem mnoho potěšení. Co se týká včel, tak těm jsou věnované čtyři strany s údaji, které včelařské rodiny dobře znají. Ale to, že včela mávne křídly 250x za vteřinu nebo že na lžičku medu pracuje 12 včel celý život, není od věci si stále znovu připomínat a utužovat se ve svém obdivu k medonoskám. Nechybějí ani čmeláci a vysvětlení, v čem se létání včelovitých liší od ptáků. Určitě zaujmou snímky pestřenky, mouchy, která tak často sdílí květy se včelami a děti si ji pletou. V knížce jsou oba druhy porovnané a o pestřence se navíc dozvíte, že je to přímo letecká akrobatka. S mravenci medonoši, kteří sbírají nektar v Austrálii, se mnoho českých včelařů nesetkalo, ale proč si o nich nepřečíst, když mají v názvu ten med. Anebo o nesytce sršňové, co vypadá díky mimikry jako sršeň s žihadlem, a přitom je to hodňoučká můra.

            Zkrátka knížka Super hmyz by se měla spíš jmenovat Hmyz je super, včely, čmeláky, vosy, sršně a spol. nevyjímaje.

ISBN 978-80-7585-111-6


Klíčová slova:
Přečetli jsme pro vás


Příští číslo vychází 5. 8. 2019

Příští číslo vychází 5. 8. 2019

V našem e-shopu si můžete zakoupit Učebnice Včelař I a II., starší ročníky časopisu Moderní včelař 2005 - 2018 nebo rovnou objednat předplatné na aktuální rok!

V našem e-shopu si můžete zakoupit Učebnice Včelař I a II., starší ročníky časopisu Moderní včelař 2005 - 2018 nebo rovnou objednat předplatné na aktuální rok!

E-mail pro předplatné: predplatne@magnetpress.cz