×

Časopis MODERNÍ VČELAŘ je dostupný ve stáncích a trafikách po celé ČR!

Včelaření v Minnesotě – postřehy české včelařky

Včelaření v Minnesotě – postřehy české včelařky

Nyní je ve Spojených státech zhruba 125 tisíc včelařů, přičemž většina z nich má méně než pětadvacet úlů. Celkový počet včelstev v roce 2012 byl zhruba 2,62 milionu. Zajímavé je, že v roce 1945 bylo ve Spojených státech včelstev dvakrát tolik. Za komerčního včelaře se zde považuje člověk s více než třemi sty úly. Vzhledem k tomu, že v současné chvíli pobývám v Minnesotě, zajímalo mě, jak se včelaří právě tady.

Troška historie na úvod

Ne všichni možná vědí, že včela medonosná se na americkém kontinentu původně nevyskytovala a byla do Ameriky přivezena z Evropy. Šlo tudíž o hmyz, který byl pro zdejší indiány něčím zcela novým, a i proto se zde včelám dlouho přezdívalo „mouchy bílého muže – white man´s flies“. První včely se na nový kontinent dostaly nejspíše z Anglie v r. 1622, kdy byly přivezeny do Virginie. V r. 1636 už se včely vyskytovaly ve státě Masachusetts a postupně se rozšiřovaly přes Connecticut, Pennsylvanii, Michigan, Missouri, Indianu, Iowu, r. 1800 dosáhly až do Arkansasu, Oklahomy, Texasu a Wisconsinu. Přes hory na středozápadě se včely šířily pomaleji. V r. 1843 se ještě údajně nevyskytovaly žádné včely na západ od Kansasu. S příjezdem Mormonů do Utahu v r. 1848 byly včely dovezeny až sem a postupně se šířily dále na západ. V r. 1853 byly včely převezeny přes oceán i do Kalifornie.

Minnesota leží zhruba uprostřed na severním okraji Spojených států a sousedí s kanadskými provinciemi Ontario a Manitoba. Přestože klima je zde poměrně drsné (pozdní, krátké jaro, velmi teplé léto, krátký podzim a drsná dlouhá zima) a med se zde stáčí pouze jednou ročně, patří spolu se sousedními státy a Kalifornií s Floridou mezi pět největších producentů medu v zemi. Severní Dakota, Jižní Dakota a Minnesota dohromady v roce 2012 vyprodukovaly skoro třicet tisíc tun medu, což je 41 % z celkové produkce medu ve Spojených státech. Příroda je zde rozmanitá, skýtající hodně zeleně, stromů a jezer. Podmínky jsou dosti podobné podmínkám střední a severní Evropy. Průměrné roční výnosy na úl se pohybují kolem 22–45 kg medu.

Také samotné včelaření je v Minnesotě i u nás velmi podobné, nicméně některé věci se drobně liší, nebo mně alespoň přišly zajímavé. A právě na ně se chci zaměřit.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře. Objednávka zde nebo v tištěném podobě ve vybraných prodejnách tisku.


Příští číslo vychází 2. 5. 2019

Příští číslo vychází 2. 5. 2019

V našem e-shopu si můžete zakoupit Učebnice Včelař I a II., starší ročníky časopisu Moderní včelař 2005 - 2018 nebo rovnou objednat předplatné na aktuální rok!

V našem e-shopu si můžete zakoupit Učebnice Včelař I a II., starší ročníky časopisu Moderní včelař 2005 - 2018 nebo rovnou objednat předplatné na aktuální rok!

E-mail pro předplatné: predplatne@magnetpress.cz