×

Časopis MODERNÍ VČELAŘ je dostupný ve stáncích a trafikách po celé ČR!

Včelí demonstrace v Mnichově

Včelí demonstrace v Mnichově

Zhruba 18 % procent oprávněných voličů v polovině února podepsalo petici a část z nich se vydala do ulic, aby dali bavorské vládě najevo svou obavu o mizející biodiverzitu. Mnozí z nich se převlékli za včely a erbovními barvami hnutí se stala černá a žlutá. Výzva Zachraňte včely (Rettet die Bienen) oslovila přes milion Bavorů.

To znamená, že se požadavky na intenzivnější ochranu přírody musí zabývat Bavorský zemský sněm. Podpisová akce na podporu včel se stala vůbec nejmasovější peticí v bavorských dějinách.

Zda najde iniciativa shodu s vládou a v Bavorsku se sníží ve prospěch bioprodukce používání zemědělské chemie, není jisté. Už nyní se volání po legislativně zakotveném omezení chemických prostředků na polích nelíbí řadě zemědělských podnikatelů, jejichž postavení je u našich sousedů poměrně silné. Ironií je, že známý výrobce zemědělské chemie Bayer jako součást globální firmy Monsanto, která je často předmětem kritiky pro svou produkci agrochemikálií, působí právě v Německu.

Petenti razí myšlenku obhospodařovat do roku 2030 celých 30 % půdy v ekologickém režimu. Nyní se tak obhospodařuje cca deset procent půdy. Nadále by měla být zakázaná přeměna luk na ornou půdu, rekultivace bažin, redukce remízků a mezí.

Protože jde o značný zásah do celého sektoru, dojde možná v Bavorsku na referendum. To by mohlo mít dostatečnou moc na to, aby vládu dotlačilo k tvorbě dalších zákonů směřujících k zachování biodiverzity na německém venkově. Petice se neomezuje jen na Bavorsko, ale zajímají se o ni obyvatelé dalších německých spolkových zemí.

Demonstrace se sice nesla v karnevalovém duchu, kde nechyběly soutěže ve včelím bzukotu, avšak jejím jádrem je snaha řešit problém současné přírody, který ohrožuje svými důsledky pestrost života. Iniciativu podporují německé ekologické organizace. Včely opylovatelky, na nichž závisí úroda a dostatek jídla, se v tomto případě staly symbolem vztahu lidí k přírodě.

S tím souvisí iniciativa stovek členů organizace SumOfUs zaměřená na dodržování jak lidských, tak zvířecích práv. Ta apeluje na vedení Evropské unie, aby se náležitě věnovala krokům při schvalování nových pesticidů.


Klíčová slova:
MV Info


Příští číslo vychází 5. 8. 2019

Příští číslo vychází 5. 8. 2019

V našem e-shopu si můžete zakoupit Učebnice Včelař I a II., starší ročníky časopisu Moderní včelař 2005 - 2018 nebo rovnou objednat předplatné na aktuální rok!

V našem e-shopu si můžete zakoupit Učebnice Včelař I a II., starší ročníky časopisu Moderní včelař 2005 - 2018 nebo rovnou objednat předplatné na aktuální rok!

E-mail pro předplatné: predplatne@magnetpress.cz