Návštěva ve Slovinsku

Petr Texl

2/2004, strana 12

Ve dnech 26.–30. 8. 2003 navštívili včelaři ze Sekce komerčních včelařů a Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ původní domovinu včely kraňské, Slovinsko. Kromě přírodních krás této země pod Alpami jsme navštívili několik včelařů, muzeum včelařství v Radovljici, světovou včelařskou výstavu Apiexpo v Ljubljani u příležitosti Apimondie a dále Centrum včelařů Slovinska Brdo pri Lukovici.

NÁVŠTĚVA VČELAŘE JOSEFA ŠVAGELJA
Před vstupem do hradu ve vesničce Štanjel, v západní části Slovinska, nás přivítal včelař a kastelán v jedné osobě pan Josef Švagelj. Po prohlídce ochozů okolo hradu nám pan Švagelj ukázal řadu plemenáčů, ve kterých chová matky. Plemenáče (oddělky) byly na pět rámků slovinské míry 41 x 26 cm.
Zajímavostí bylo, že rámky měly nasazovací umělohmotná ouška – aby mohly být zavěšeny v plemenáči na studenou stavbu do klasických zářezů ve stěně plemenáče. Klasický slovinský rámek totiž nemá ouška. Rámek o velikosti 41 x 26 cm (Gerstrung) se vkládá zezadu do úlu na studenou stavbu, jeho vymezení zajišťují vpředu a vzadu tzv. hřebeny.
Slovinský úl AŽ, který vloni slavil 100 let svého trvání, má zadní dvířka a okénko (něco jako náš Budečák, ale na studenou stavbu). Celou problematiku vývoje úlové otázky jsme pochopili na včelařské výstavce ve věži hradu, kterou připravil sám průvodce a včelař Josef Švagelj. Ve Slovinsku je 95 % včelstev chováno ještě v zadovácích, v úlech typu AŽ. Komerční včelaři přecházejí na nástavkové úly, většinou na systém Langst roth – ve Slovinsku označovaných jako úly typu LR.

NÁVŠTĚVA VČELAŘSKÉHO MUZEA V RADOVLJICI
Severně od Ljubljani, v údolí pod hraničními vrcholy Alp, v místě domoviny kraňky, leží malebné starobylé městečko Radovljica s bohatou včelařskou historií. Na náměstí před včelařským muzeem se konal včelařský trh nabízející med, medovinu, perníky, svíčky apod. Ve včelařském muzeu je velký prostor věnovaný včelařskému mistrovi Antonu Janšovi, rodáku z nedaleké Breznice (1734–1773). Dále je v muzeu vidět vývoj slovinských úlů, včetně prostředků pro kočování.

NA NÁVŠTĚVĚ SVĚTOVÉ VÝSTAVY APIEXPO SE USKUTEČNILO ZAJÍMAVÉ SETKÁNÍ VČELAŘŮ EVROPY
Výstavu Apiexpo jsme navštívili poslední den jejího trvání, což nebylo nejlepší řešení. Mnoho ¤rem již mělo exponáty zabalené nebo vůbec nebyly přítomny ve stánku. Přesto bylo na co se dívat. Na výstavě jsme potkali mnoho včelařů z ČR. Při návštěvě slovinského stánku nás přivítal Ing. Ivan Jurkovič, zakládající člen PSNV ve Slovinsku. Ukázal nám vystavovaný zplyňovač kyseliny šťavelové, jehož je au-torem. Následovalo setkání a pracovní jednání ve společnosti dalších členů Evropské PSNV panem Karl Kiessem (BRD), panem Oszkarem Pohlem (Maďarsko) a za ČR se zúčastnili Ing. Petr Texl a Jindřich Boháč. Při téměř dvouhodinové diskuzi se projednala problematika zavádění jednotné a kompatibilní úlové soustavy v Evropě. Karl Kiess informoval o připravované výrobě plastové mateří mřížky pro rozměry úlu Langstroth. Jindřich Boháč informoval o aktivitách naší Společnosti. Velmi kladně byly hodnoceny naše webové stránky. Na závěr setkání jsme předali přítomným CD ROM naší společnosti a propagační leták.

NÁVŠTĚVA CENTRA SLOVINSKÝCH VČELAŘŮ V BRDO PRI LUKOVICI
Centrem nás provázel tajemník včelařského svazu Slovin ska pan Anton Tomec. V krátké přednášce nás seznámil se současnou situací slovinského včelařství: boj s nemocemi, sledování jakosti medu, komerční provozy apod. Prohlédli jsme si ukázkové včelnice, včelařskou prodejnu a historické včelíny. V objektu Centra se nachází sídlo Slovinského včelařského svazu, redakce včelařského časopisu, učebny, včelařská prodejna, restaurace včetně ubytovacích kapacit. Takové komplexní zázemí pro včelaře
v naší republice chybí.

SMUTNÝ NÁVRAT DO VLASTI
Jak jistě všichni víte, v poslední den naší návštěvy ve Slovinsku náhle zemřel pří-
tel Jindřich Boháč. Odešel tiše, aniž by se s námi stačil rozloučit. Do včelařského
nebe odešel uprostřed světového včelařského dění a v kraji opěvované kraňky.