Jihočeští včelaři letos získají přes 1,5 milionů korun

Petr Texl

5/2007, strana 9

Krajský úřad Jihočeského kraje vyhlásil letos na jaře grantový program na podporu začínajících a evidovaných stávajících včelařů. Do uzávěrky k předložení žádostí o grant začátkem července bylo podáno téměř 130 žádostí.

Jak jsme uvedli v Moderním včelaři číslo 3/2007, mohli začínající včelaři formou projektu požádat o příspěvek na nákup 3 až 5 nástavkových úlů, 3 až 5 včelstev, nákup mezistěn, ochranného oděvu a kuřáku v celkové výši 10 až 25 tisíc Kč. O stejný příspěvek mohli požádat stávající evidovaní včelaři na nákup 3 až 5 nástavkových úlů, nákup oddělků a ušlechtilého genetického materiálu. Veškerou agendu s tímto grantem, včetně vyhodnocení jednotlivých projektů, má na starosti Odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví Krajského úřadu v Českých Budějovicích. Oslovili jsme vedoucího oddělení lesního hospodářství a zemědělství Ing. Karla Jandu, aby nám přiblížil tento záslužný a prozíravý počin Krajského úřadu.
Oddělení lesního hospodářství a zemědělství Krajského úřadu má na starost obor včelařství pouze okrajově, přitom jste zprostředkovali významnou motivační pomoc včelařům v Jihočeském kraji. Co Vás k tomu vedlo?
Uvědomujeme si význam včelařství nejen v produkci včelích produktů, ale hlavně jako důležitého faktoru pro opylování hmyzosnubných rostlin v zemědělství a vnímáme obecně úlohu včelstev v přírodě jako důležitého indikátoru ekologické rovnováhy. Víme
    o stále klesajícím počtu včelařů a včelstev v regionu a také víme o vysokém průměrném věku včelařů. Chybí nám zájem mládeže a osob středního věku  o tento obor.

Vloni byla podpora nižší, letos částka původně zněla na 1 mil. Kč, nakonec se podpora vyšplhala na částku 1,5 mil. Kč. Jaká byla geneze tohoto navyšování.
V roce 2006 bylo podáno 53 projektů, komise vybrala 48 projektů s celkovým příspěvkem 769 600 Kč. Žadatelé měli na zpracování projektů pouze tři týdny. Letos byla původně alokována částka 1 mil. Kč a na zpracování projektů měli žadatelé pět týdnů. Bylo podáno 130 žádostí, komise vybrala 95 projektů s navýšeným požadavkem na částku 1 581 000 Kč. Všech 95 projektů, včetně této navýšené částky, Zastupitelstvo Jihočeského kraje na svém zasedání 18. září 2007 schválilo.
Jak se stavěli krajští zastupitelé k oboru včelařství při projednávání této problematiky a co způsobilo navýšení celkové částky na grant?
Informace mám pouze zprostředkovaně, naše oddělení grant pouze administruje. Vše se nejprve projednává v radě zastupitelstva, kde návrh podpory včelařství předložil a výborně argumentoval radní Jiří Netík, který je s problematikou oboru včelařství velice dobře seznámen. Na jednání Krajského zastupitelstva se již projednávají připravené materiály. Jak vidíte, je-li vše dobře připraveno a zdůvodněno v souvislostech, není s přijetím takového grantu problém.
Jaký byl mezi včelaři zájem o vypsaný grant a kolik jich uspělo? Bylo sestavení projektu složité?
Letos jsme kriteria „změkčili“. Loni musel žadatel splňovat věkovou hranici 18 až 40 let. Pro tento rok nebyla horní věková hranice omezena, protože jsme si uvědomili, že začínající včelař může být i člověk před důchodem nebo dokonce starší včelař, který zřizuje moderní včelařské stanoviště pro svá vnoučata. Dále bylo letos umožněno i stávajícím včelařům předložit projekt na rozšíření počtu včelstev a na nákup genetického materiálu z vyšších chovů za účelem zkvalitnění plemenného chovu. Jak již bylo uvedeno, bylo podáno 130 žádostí, 95 projektů bylo schváleno z toho 33 projektů podali začínající včelaři.
Sepsání projektu má svá pravidla, která nemůžeme ovlivnit. I letos musela být žádost kromě písemné formy podána i v elektronické verzi v programu EZOP, jak je požadováno u všech projektů, které vyhlašuje krajský úřad. Snažili jsme se prosadit jednodušší, pouze písemné, sestavení projektů, ale neuspěli jsme.
Názvy schválených projektů, které jsou v současné době na internetových stránkách Krajského úřadu,  jsou velice poetické – např. Včelaření je moje vášeň; Vytvoření nového stanoviště včelstev v ovocném sadu; Pokračování v rodinné tradici chovu včel; Splněný sen – začínám včelařit; Včely pro radost; Obnovení chovu včel v naši vesnici; Včelařka svým včelám; Založení malé včelnice; Zachování včelařství na venkově. Měl jste možnost nahlédnout do projektů hlouběji. Co vás na nich nejvíce zaujalo?
Téměř všechny projekty jsou spojeny s venkovem, s přírodou a s velkým nadšením pro danou věc. Projekty nejsou pouhá slohová cvičení, obsahují také ekonomické rozvahy, návratnost a udržitelnost. Je potěšitelné, že třetina projektů byla předložena velice mladými lidmi. V tom vidím velkou naději pro obor včelařství.
V regionálním tisku mě zaujala reakce čtenáře na informaci
o zvýšené alokované částce pro podporu včelařů. Čtenář porovnává příspěvek pro jihočeské včelaře ve výši 1,5 mil. Kč s příspěvkem 3 mil. Kč na golfové hřiště v Hluboké nad Vltavou a ptá se, co je důležitější pro společnost. V této souvislosti mě napadá otázka, zda Krajský úřad bude i v příštím roce podporovat včelařství touto formou?
Tuto zprávu jsem přímo nezaznamenal – je velice zajímavá a částečně odhaluje i pozitivní náhled veřejnosti na včelařství. Mohu vám však říci, že pro příští rok budeme určitě iniciovat obdobnou podporu včelařů ve výši 2 mil. Kč. Každopádně chceme podporu udržet i nadále. Chceme také zajistit včasnost vyhlášení grantu, aby čerpání prostředků z grantů mohlo probíhat ve včelařské sezóně. Vše však záleží na krajském rozpočtu pro rok 2008, na jeho výši, určení priorit a kdy bude schválen.