Někteří mají pořádek a čisto III – uklidnění?

Josef Horký

6/2007, strana 7

V minulých číslech jsem psal o situaci na Dobříšsku, že je vážná, místy až zoufalá. Dnes mohu konstatovat, že se situace uklidňuje. Bude to asi také tím, že se ochladilo a včely přestaly létat. Denní spady po nasazení Gabonů v období před ochlazením se pohybovaly u mých včelstev okolo 200 roztočů. Po čtrnácti dnech spady začaly klesat zhruba na pět roztočů. S ochlazením se hodnota spadu ustálila na počtu 0 až 5 roztočů za den.

V uplynulém období jsme prováděli fumigace a při této příležitosti někteří včelaři zjistili další ztráty na svých stanovištích. U fumigace bych se maličko pozastavil. Dne 9. října jsem přiděloval léčivo a při této příležitosti jsem upozornil na počasí pro nadcházející období – bylo hlášeno chladno, maximálně 4 °C. Všichni přece dobře víme, že při teplotách pod 10 °C není možné aplikovat léčivo fumigací. To je však jen teorie. Jak se ukázalo, praxe je dost odlišná. Někteří včelaři mi řekli: „To se nedá nic dělat, nemůžeme čekat. Musí se rychle, vždyť je tam hodně roztočů.“ Chladné počasí trvalo déle a druhá fumigace se za příznivějších teplot nedala udělat. To si někteří uvědomili a ptali se, co budeme dělat? Ukázka toho, že nejen přírodní vlivy (teplá zima a brzký nástup jara), ale hlavně náš přístup přináší problémy.
Zatím mám zprávy o tom, že na Dobříšsku uhynulo asi 20 % včelstev. To však není určitě konečné číslo, protože asi stejný počet včelstev je velmi zesláblých. U nich bude přežití záviset na mnoha vlivech. Předpokládám, že další úhyny budou včelaři hlásit při výplatě dotací.
V minulém čísle jsem popisoval dění okolo přítele „skleničkáře“ a Františka, který přišel v ten den o jedno včelstvo. V závěru článku jsem upozorňoval na to, že není dobré úl postižený tímto kolapsem hned osadit včelami. Bohužel toto číslo časopisu vyšlo, když už bylo dílo zkázy dokonáno. Co se stalo? Přítel František má ještě jednu včelnici mimo své bydliště, asi 12 km. Protože na domovském stanovišti přišel
o jedno včelstvo, jel se František podívat na druhé stanoviště. Ihned jsem dostal zprávu, že zde přišel o pět včelstev z patnácti.
Poprosil jsem Františka, jestli nechce přispět svou trochou k poznání. Poslal k publikování následující SMS: „Padla mi třetina včelstev, rozdělil jsem ostatním včelstvům zbylé zásoby. Pak se děly věci! Zbylá včelstva uhynula do deseti dnů. V některých pobíhala matka s deseti včelami, úly plné zásob a včely nikde.“ František tedy přišel o všech 15 včelstev. Jeho sousedé včelaři prý mají úly jako vyluxované – ani včelka.
V minulých týdnech jsem o této situaci mluvil se včelaři na přednáškách v Praze a na okresech Plzeň-jih, Praha-západ a Příbram. Všichni mají podobné zkušenosti a hlavně obavy, jak to bude dál. Co udělá počasí? Dožijí se některá zesláblá včelstva jara?
Od 24. listopadu jsme začali ošetřovat aerosolem a prozatímní výsledky nejsou moc příznivé – spad je řádově v desítkách roztočů. Jde o třetí ošetření. Bohužel dvě předcházející ošetření neměla tu správnou účinnost.
Závěrem bych řekl, že je moc důležité sledovat spad ve včelstvech po celou sezónu. Zasíťované podložky jsou nezbytností. Lepší řešení je používat speciální dna se sítem a podložkou, kterou mohu kontrolovat spad roztočů kdykoliv během sezóny. V období zimy bude více času, tak se dejme do úprav nebo výroby nových den. Přeji všem klidné Vánoce a hodně zdraví a štěstí v novém roce 2008.