Prezentace VMS na zasedání Ústředního výboru ČSV

Petr Texl

6/2008, strana 4

Jak již bylo předem avizováno, byl na listopadovém zasedání Ústředního výboru ČSV prezentován Varroa Monitoring System (VMS). Pro toho, kdo vyhledává nové informace v oboru nejen doma ale i v zahraničí a pouze „nefunkcionaří“, to nebylo nic nového. Od července 2008 se PSNV-CZ snaží navázat oficiální kontakt s organizační strukturou ČSV. První kontakty s vedením ČSV byly navázány na semináři k problematice varoózy na MZe, následovala pracovní schůzka delegace PSNV u předsedy ČSV, varroamonitoring se projednával na PÚV ČSV a nyní byli seznámeni formou prezentace samotní zástupci okresů v ÚV ČSV.

A výsledek? VMS není nic nového, monitoruje se již 20 let zimní měl, v sezóně monitoring zkreslují mravenci, varroadna jsou moc drahá, kdybyste udělali mapy (monitoring) na mor včelího plodu apod. To byly reakce na půlhodinovou prezentaci VMS pro vedoucí orgán ČSV. Ani náznak, že tuto novou myšlenku zdolávání varroózy a hledání cest ke včelím produktům bez reziduí zvolení zástupci přenesou do svých okresů a základních organizací. Inu taková je realita. Jediný, kdo mě do detailů „odborně“ vyzpovídal, byl šéfredaktor Včelařství Mgr. Prokeš.

Již od samého počátku se do VMS zapojují aktivní včelaři, kterým není lhostejná situace kolem varroózy, resp. metodika, která v roce 2007 selhala. Domnívali jsme se, že „manažeři“ ČSV využijí fungující organizační strukturu pro tento ojedinělý projekt a tím se v nastávajících letech předejde obdobným masivním ztrátám jako v zimě 2007/2008.

Při předchozích jednáních se vrcholové vedení odvolávalo na ÚV ČSV jako schvalovací orgán. Po výše uvedené prezentaci jsem nabyl dojmu, že plénum ÚV ČSV čeká, co jim bude někým doporučeno. Jak by řekli politici – zatím není politická vůle. Odbornost, naléhavost, předvídavost, stabilita, šetrnost a další podobné pojmy nemůže zatím toto shromáždění funkcionářů reflektovat. Ojediněle byly vidět souhlasné pohledy v davu. Ty mi také při odchodu osobně sdělily, že jsem přijel příliš brzy. Měl jsem přijet tak za tři až pět let.

PSNV-CZ proto půjde v problematice VMS prozatím oficiálně sama, samozřejmě s podporou nadšených a prozíravých včelařů s celé ČR a nyní již také ze Slovenska. Na 11. ledna 2009 je svoláno do Brna První celostátní setkání uživatelů a propagátorů VMS. Jste všichni srdečně zváni.

Ing. Petr Texl, předseda PSNV-CZ, o. s.