Jak včelaří sedmák

Jan Dohnálek

6/2008, strana 28

Se včelařením jsem začal už ve dvanácti letech. Dostal jsem dva oddělky, ve kterých si odchoval matky. Tak jsem začal.

Vedle včelaření chodím taky do rybářského kroužku. V soutěži biologické olympiády, školní kolo, jsem se umístil na 1. místě. Chodím do 7. třídy a včelařím na chalupě, kam jezdíme s rodinou. Mladší sedmiletá sestra má už taky včelařský oblek a všechno sleduje a pomáhá. Včelařím jednoduše s využitím jeřábu, metodou vypracovanou Vojtěchem Bernátkem z Hřivínova Újezdu.
Navštívil jsem letos spolu s kamarádem Petrem, který má dvacet čtyři roky a začal také včelařit, včelařskou výstavu na Brněnských veletrzích. Tady jsme se přesvědčili, jak někteří včelaři zbytečně složitě včelaří. Dvě hodiny přednášky
o chovu trubců pro nás nebyla přínosem. Takové zbytečné zásahy do včel nemusím dělat a včelstva se mi i přesto nerojí. Stačí vysoký rámek a na každém trochu trubčiny si včely udělají samy. Jen vytáčím med a nahrazuji starší díla mezistěnami. Ty vsouvám mezi rybářské vlasce a nic nemusím zatavovat. Rámky mám bodově zavěšené, abych je nemusel pracně páčit z úlů.
Včelařím jednoduchou metodou s co nejmenším počtem rámků a bez nasazování medníků, mřížek a bez skladování rámků. Tato metoda je podle mne co nejvíce přizpůsobená životu včel v dutém stromě. Do díla nahoře, kde matka klade, nezasahuji, a nasazováním medníků se jen oddaluje vytáčení medu, zbytečně ruší včely, když mají nejvíce práce. Pokud je tam rámek plný medu, jen ho vyměním za mezistěnu, aby mladé vylíhnuté včelky měly práci. Včely se přirozeně rozšiřují směrem dolů. Proto moje hlavní práce je sledovat včely přes sklo v integrovaném dnu, které navrhl V. Bernátek (obr. 1). Pohled do mých včel z podmetu. Mají světlo, volný přílet přímo na rámek, nejsou ničím omezovány, asi taky proto se nerojí. Hned jak přijedeme na chalupu, zjistím, co se ve včelách děje, i zdravotní stav včel v měli. Kleštíka včelího po loňském léčení nemám. Zase si ho přinesou na podzim od nemocných včel z okolí.
Jak je třeba, přinesu si jeřáb, který má 12 kg (obr. 2). Opatrně nadzvednu vrchní díl, abych je moc nevyrušil, a dole jim zase nachystám práci. Jak pracuji s jeřábem, je vidět na obrázku i se sestrou (obr. 3). Touto cestou Mistrovi včelaři děkujeme za jeho nápady, protože nás pro toto nové jednoduché včelaření také moderním zařízením vybavil.
Jan Dohnálek ZŠ J. Heyrovského Olomouc