Včely místo policie?

- redakce

10/2020, strana 33

Česká televize na programu ČT2 přinesla 25. 7. 2020 dokument o nezvyklých povoláních. Jedním z protagonistů byl dr. Maxim Rooth z firmy Insectinel, kterého bychom mohli s nadsázkou nazývat drezérem medonosných včel.

Česká televize na programu ČT2 přinesla 25. 7. 2020 dokument o nezvyklých povoláních. Jedním z protagonistů byl dr. Maxim Rooth z firmy Insectinel, kterého bychom mohli s nadsázkou nazývat drezérem medonosných včel (obr. 1). Cvičí je totiž na vyhledávání drog, konkrétně kokainu. Metoda je obdobná každé drezúře, kdy zvíře dostane po splněném úkolu pamlsek, a to ho nutí k různým úkonům. Platí to na medvědy v cirkuse, policejní psy a kupodivu i na včely.           

Podle Maxima Rootha „se učí cestou reflexních reakcí, které si osvojí v horizontu několika minut. U psa jde spíše o inteligenci než o reflex, takže k jeho výcviku na specifické pachy je potřeba několik měsíců. Včely nemají nos, místo něj používají drobné receptory umístěné na tykadlech. Jejich čich je velmi citlivý. Naučí se spojovat pachy s nektarem. Po návratu do úlů informují ostatní o tom, která konkrétní vůně značí dobrý zdroj nektaru.“

Tato včelí vlastnost se dá využít pro detekci mnoha vůní, zde se vědec soustředí na drogy a výbušniny. Větším problémem než včely naučit detekovat určitou vůni je, jak ji udržet na místě. Řešení přináší Insectinel Vasor 136 (obr. 2), v němž jsou kazety (obr. 3) s vycvičenými medonoskami fixovanými v speciálním boxu. Včelám z něj kouká hlavička, ale nezraní se na těle (obr. 4).

Při výcviku Maxim Rooth zmáčkne tlačítko přístroje, které po dobu šesti sekund pouští směrem ke včelám pachový vzorek ze tří sklenic, z nichž jen některá obsahuje nepatrné množství kokainu. Včely určují, ze které se pach line, a pokud reagují správně, dostanou sladkou odměnu.

Za využití známého Pavlova reflexu se tak naučí spojovat danou vůni (kokain) s cukrem, kvůli němuž vystrčí sosák (obr. 5). To je klíčový moment. Včely totiž záhy, když ucítí kokain, vystrčí sosák automaticky, a cukr už ani nepotřebují. V praxi přístroj nasává vzduch, který poté proudí kolem včel v boxech (obr. 6). Drobné optické senzory sledují, zda včely vystrčí sosáky. V kladném případě sosáček světelný paprsek, který je uvnitř přístroje, přeruší a přístroj na displeji ukáže, zda se to stalo a v jaké kazetě a boxu. V přístroji je 6 kazet (po šesti boxech se včelami). Podle Rootha by se dokonce dalo všech 36 včel vycvičit tak, že by každá reagovala na jiný pach, takže v jednom vzdušném proudu by bylo k určení naráz 36 látek. Včela je schopná reagovat na ultra nízké koncentrace (pět částic ku jednomu bilionu).

Zda se Vasor stane běžnou výbavou policistů a celníků bude jistě záviset na mnoha dalších okolnostech, ale dokument České televize zatím alespoň potěšil každé včelařské srdce.

 

Zdroj:

www.ceskatelevize.cz/porady/10728931104-podivnosti-sveta/214382558990004-nezvykla-povolani/

 

Pořad bylo možné přehrát pouze do 13. 8. 2020.

 

Obr. 1: Dr. Maxim Rooth připravuje včely k výcviku detekce pachů.

Obr. 2: Insectinel Vasor 136 je poslední novinkou v biomechanické detekci drog.

Obr. 3: Kazeta s včelami je připravená k vložení do přístroje. Ve Vasoru jsou z každé strany tři kazety (bílé postranice na obr. 2).

Obr. 4: Každá včela bezpečně spočívá v boxu, který se následně vkládá po šesti do kazety.

Obr. 5: V době výcviku včela dosáhne, pokud si to zaslouží, sosákem na cukr.

Obr. 6: Princip spočívá v tom, že se do Vasoru vhání vzduch, který s sebou nese, anebo nikoli, drobné pachové částice testované látky. Vzdušný proud protéká kolem včely v boxu, která v kladném případě vystrčí sosák a přeruší světelný paprsek.