Zapojte se do IX. ročníku COLOSS: Monitoringu úspěšnosti zimování včelstev

Jiří Danihlík

4/2022, strana 35

Již po deváté spouštíme COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev. Jako každé jaro otvíráme on-line dotazník zaměřený na sledování ztrát včelstev v ČR. Dotazník můžete vyplňovat do 30. dubna 2022.

Ztráty včelstev meziročně kolísají a liší se mezi jednotlivými regiony České republiky. Zapojte se do průzkumu vyplněním dotazníku a sledujte tyto trendy s námi. Jaká je situace v letošním roce? Jaká byla vaše loňská včelařská sezóna? Čím a jak jste vloni ošetřovali včelstva proti varroóze? Jaké byly spady roztočů po podzimním ošetření? Jaký jste vytočili med? Naším dlouhodobým cílem je monitorovat ztráty včelstev a sbírat informace o českém včelařství. Díky těmto datům máme historický přehled o tom, jak se mění úspěšnost přezimování našich včelstev, jakými prostředky včelstva ošetřujeme nebo jak se mění snůškové poměry.

Vyplnění dotazníku je anonymní a zabere jen pár minut. Pokud uvedete svůj e-mail, budeme vás informovat o novinkách, článcích a vzdělávacích akcích, které pořádáme. Analyzujeme výsledky, které se snažíme předat do praxe ve formě článků nebo v přednáškách, například o kyselině šťavelové. Čím více se vás zapojí, tím přesnější a spolehlivější výsledky získáme. Studie se účastní kolem 1 700 chovatelů ročně, přidejte se také. Děkujeme za váš čas strávený vyplňováním dotazníku.

Vše včetně dotazníku najdete na webu www.coloss.cz.