Škola nadstavkového včelárenia

3/2010, strana 88

V prvý februárový víkend sa včelári z celého Slovenska zišli za účelom načerpania teoretických vedomostí, ktoré budú môcť zúročiť v nadchádzajúcej sezóne. Miesto stretnutia bolo zvolené na základe minuloročných dobrých skúseností v Banskej Bystrici v priestoroch Strednej odbornej školy Pod Bánošom, kde je riaditeľom Ing. Pavel Filo, ktorý je naklonený myšlienke nadstavkového včelárenia. Ujal sa prvej časti prednášky v sobotné dopoludnie, ktoré bolo venované zoznámeniu sa z rôznymi úľovými systémami, popisu ich výhod a nevýhod z objektívneho hľadiska tak, aby včelár sa sám mohol rozhodnúť, aký typ úľa je preňho najvhodnejší. Po posilnení sa obedom pokračovalo podrobnejšie oboznamovanie sa z včelími produktmi, ktoré pripravila RNDr. Tatiana Čermáková. Začali sme s medom, aké by mal mať parametre, aby sa včelári mohli uchádzať o ochrannú známku Slovenský med, druhy medov, zloženie a postupne sa prešlo na peľ, propolis a ostatné produkty.

Na nedeľné prednášky k nám počas roka“, kde z veterinárneho hľadiska bola časť prednášky „Zdravé včelstvá ako základ úspechu“, ďalej téma „Populačná dynamika a tvorba oddelkov“ a zavŕšilo sa „Chovom matiek“. Keďže jedna vec je dopracovať sa priaznivým medným výnosom, ale iná zasa výhodne to odpredať, tak poobede sme venovali téme propagácii včelích produktov. Podtémy boli „Cesta medu“, „Druhové medy v ČR a SR“ a „Med priamo od včelára“. Verím, že účastníci školy odchádzali domov nabití informáciami, ktoré im pomôžu v ďalšej včelárskej činnosti a povedia si „ten víkend stál za to“.
Milan Krokavec
Ďalšia časť Školy nadstavkového včelárenia je pripravená na 26.–27. 6., v ktorej by sme sa chceli venovať aj praktickej časti – chovu matiek – pokiaľ dovolí počasie.
Reakcie niektorých účastníkov, ktoré sme dostali do redakcie:
Podľa môjho osobného názoru seminár školy nadstavkového včelárenia, ktorý sa uskutočnil v dňoch 6.–7. 2. 2010 v Banskej Bystrici, bol na skvelej úrovni. Jednotlivé prednášky boli pre mňa, ako začiatočníka, veľkým prínosom pri získaní nových poznatkov a praktických rád. Jednotlivé prezentácie prednášajúcich hodnotím ako vysoko odborné ale zároveň aj zaujímavo a pútavo odprezentované. Organizátori perfektne pripravili a zabezpečili priebeh celého podujatia. Týmto sa chcem všetkým srdečne poďakovať, zaželať veľa síl, tvorivých nápadov.
Miroslav Šimko
Nemám veľmi čo vytknúť, skôr môžem len chváliť. Sobota dopoludnia bola pre mňa osobne veľmi poučná, odniesol som si z nej veľa nových poznat-kov o samotnom nízkonadstavkovom včelárení. Pomohla mi sa zorientovať v nespočetnom množstve úľových systémov a rozhodnúť sa pre veľkosť rámika mojich budúcich úľov. Taktiež veľmi podnetná bola prednáška o včelích chorobách, konkrétne o varoóze a jej nástrahách, ale aj alternatívnom liečení a nebezpečenstve rezistentnosti na doteraz používané liečebne prostriedky. Čo by som možno uvítal nabudúce, je ešte viac konkrétnejšia prednáška o metodike včelárenia v NN a opis správania sa včelstva v NN úli, porovnanie a možno väčšia propagácia práve tohto včelárenia, keďže na kurze boli aj noví, alebo len včelári začiatočníci aby sa jednoduchšie rozhodli pre NN.
Tomáš Dávid
ŠNV som sa zúčastnil prvý krát a určite som si z nej odniesol ďalšie podnety na zlepšenie môjho včelárenia. Obsadenie prednášajúcich bolo vynikajúce a vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých včelárov a ich potenciál by vystačil na niekoľko ďalších prednášok. Škoda, že pri takom nabitom programe nebol priestor na širšiu diskusiu.
Albert Gross