Moderní technologie slouží včelařům

3/2010, strana 108

Úlové váhy jsou v posledních letech mezi pokrokovými včelaři stále populárnější. Klasické „jen váží“, tj. je u nich potřeba manuálního odečtu hodnot. To je poměrně nepraktické. Kdo to někdy zkusil, ví, že pravidelné sledování většinou dlouho nevydrží, a nemá tak k dispozici denní údaje ve stejnou hodinu. Pro automatický záznam váhy je mezi včelaři plno amatérských řešení a kupodivu velmi málo výrobců nabízejících něco takového sériově. Většina automatických vah navíc potřebuje zdroj napájení a je uzpůsobena pouze k provozu v interiéru, tj. ve včelíně. Pro záznamy si včelař musí dojít/dojet přímo k váze.

V době elektronické komunikace napadne řadu uživatelů myšlenka přenosu dat z váhy k jejímu majiteli pomocí mobilní sítě. To je amatérsky obtížně realizovatelné, ale ve světě několik firem takovou technologii vyvinulo. Jednou z nich je i francouzská firma Apivelay, která nabízí váhu v pevné schránce odolné proti povětrnostním vlivům a nezávislou na zdroji napájení. Zdrojem energie je malý solární panel, pro horší dny nebo noční provoz také baterie s výdrží 1,5 měsíce a možností dalšího dobíjení. Nasazení váhy je tedy možné i na odloučených včelnicích bez trvalého zdroje napájení.
Váha obsahuje elektroniku pro měření hmotnosti a venkovní teploty, GSM modul (v podstatě zabudovaný mobilní telefon) a naprogramované funkce pro odesílání údajů pomocí SMS na zadané číslo. Měření údajů lze nastavit v libovolných časech až 6x denně, odesílání SMS se děje souhrnně dvakrát denně.
Měření v přesně nastavených časech umožňuje perfektní sledování vývoje váhy úlu a teploty v daných denních dobách. Včelař tak má bez návštěvy včelnice a prohlídky včelstev přehled o vývoji situace, což mu uspoří čas, dopravní náklady a přitom může snadno plánovat další aktivity. Měření snižuje potřebu rušení včelstev prohlídkami, lze lépe odhadnout pravý moment k vytáčení medu, k doplnění zásob, nebo k prohlídce kvůli riziku rojení (protože skončila snůška). Vedle přínosu sladiny váha signalizuje např. v zimě úbytek zásob a na jaře totéž v kombinaci s rozvojem včelstva.

Stačí samozřejmě jedna váha na včelnici pod průměrným včelstvem. Ostatní včelstva se na stejném stanovišti pravděpodobně budou chovat podobně.
Zájemcům lze zajistit kompletní službu – grafické zveřejnění vývoje váhy a teploty na internetu (se zabezpečeným přístupem uživatele), nebo automatický převod hodnot ze zasílaných SMS do tabulky a její pravidelné zasílání mailem.
RNDr. Pavel Mach www.uly.cz