Jenže při rešerši zpráv o tomto ukrajinském odborníkovi jsme zjistili, jak málo u nás víme o chovu včel Slovany, Čechy a Slováky v to nepočítaje. Výjimky jsou dvě. Slovinsko a Polsko. Se Slovinci nás totiž pojí kromě aktuálních čilých kontaktů včela kraňská a působení jejich rodáka Antona Janschy v tereziánské Vídni, což kvůli příslušnosti Česka a Slovenska k habsburské monarchii mělo přímý dopad na naše včelařství. A zmiňme i zakladatele moderní apiterapie, mariborského lékaře Filipa Terče původem ze západočeské Kdyně.
Co se týká Polska, tak dlouhá společná hranice nevadí ani včelám, aby ji přelétaly, ani včelařům, aby ji co chvíli nepřejížděli, často kvůli nákupu včelařských pomůcek. V posledních letech navíc zdatně čerpáme z polských zkušeností s renesancí brtnictví. Čas od času si s polskými redakcemi také vyměňujeme články k publikaci, Poláci u nás vystavují na veletrzích a povědomí o tamním současném chovu včel je tak docela dobré. My se však podíváme do jeho minulosti.
Na samotné západní výspě, kde žili Slované – Venedi, v dnešním Bavorsku, je dnes už nenajdeme. Slovanským ostrůvkem zůstává v Německu na sasko-polském pomezí Horní a Dolní Lužice. Spíše jen historici vědí, že Adam Gottlob Schirach, jehož jméno není zapomenuto díky jeho přínosu k chovu matek a tvorbě oddělků, ač psal své stěžejní knihy německy, byl Lužický Srb se jménem Hadam Bohuchwał Šěrach.
Pak jsou zde slovanské země, kde se nepíše latinkou. Pomineme-li Bulharsko, vzdálené jak geograficky, tak kulturními kontakty, zbydou východní Slované s více než tisíciletou včelařskou tradicí. Ta se nás v minulosti týkala už jen tím, že přes naše středověké zemské stezky putoval med a vosk na západ, například na trhy do Norimberka.
Když ponecháme stranou vzpomínky na sovětský blok a současný tragický rusko-ukrajinský konflikt, otevírá se před námi včelařská kronika, jejíž obsah je poměrně málo známý, přestože slovanský. Vybrali jsme z ní dva momenty. Především ono 250. výročí narození Petra Prokopoviče, pak krátký exkurz do včelařských dějin Kyjevské Rusi a carského impéria Romanovců.