Veřejná soutěž na alternativu sběru zimní měli

- redakce

6/2025, strana 17

Ministerstvo zemědělství zveřejnilo témata výzkumných potřeb pro připravovanou 3. veřejnou soutěž v souladu se zněním Programu na podporu aplikovaného výzkumu na období 2024–2032, ZEMĚ II, v Podprogramu II Podpora státní politiky v agrárním sektoru1

Mezi tématy jsou klíčovou oblastí Globální změny v biosféře s podkapitolou VI: Nalezení účinnějšího a spolehlivějšího opatření jako alternativa k opatření EpM300 Varroáza – VyLa (PV) – Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace pro rok 2025 (dále jen „MKZZ“). Uchazeči z řad výzkumných institucí, podniků a organizací státní správy se do soutěže hlásí od 17. 4. 2025. Uzávěrka přihlášek je 4. 6. 2025.

 

Důvod vyhlášení tématu

Ministerstvo zemědělství shrnuje dosavadní stav, kdy dle MKZZ jsou včelaři povinni k 15. 2. daného roku předkládat k vyšetření vzorky zimní měli k posouzení na přítomnost kleštíka včelího. Tyto vzorky slouží pro zjišťování množství parazitů ve včelstvech a současně pro rozbory na možný výskyt moru a hniloby včelího plodu. Kvůli klesající průkaznosti metody při zjišťování roztočů hledá ministerstvo lepší diagnostiku. Zároveň však i účinnější kroky pro ošetřování včelstev během celého fenologického období, které by zajistilo rovněž snížení výskytu virů a dalších doprovodných nemocí v chovech.

Stabilita chovu včel a podpora chovatelů včel je jednou ze zcela zásadních priorit Ministerstva zemědělství, zvláště v období nastupující klimatické změny, která má především vliv na dlouhodobé plodování včelí matky a tím i zvýšení přítomnosti roztoče kleštíka včelího ve včelstvech.

 

Předpokládaný výsledek soutěže

Ministerstvo zemědělství předpokládá, že výzkumný projekt umožní:

  • nalézt nový systém zjišťování intenzity přítomnosti (početnosti) parazita kleštíka včelího ve včelstvech, a to v průběhu celého roku,
  • navrhnout účinný systém léčení včelstev v průběhu fenologického období,
  • vytvořit praktickou provozní metodiku pro chovatele včel při zjišťování parazita kleštíka včelího,
  •  vytvořit praktickou metodiku ošetřování včelstev v průběhu fenologického období, včetně preventivních opatření.

Výsledkem mají být provozně realizovatelné kvantifikovatelné metody a postupy při zjišťování parazita kleštíka včelího včetně návrhu způsobu léčení varroózy a její prevence tak, aby byla zajištěna stabilita v chovech včel v České republice.

 

Předcházející diskuse

Uvedenou veřejnou soutěž Ministerstvo zemědělství avizovalo již v roce 2024 během diskusí se včelařskou veřejností ke smysluplnosti povinného vyšetření zimní měli. Viz například náš únorový redakční článek Zimní směsná měl NE – ANO (Moderníí včelař 2/2025, str. 24, www.modernivcelar.eu/9609-zimni-smesna-mel-ne-ano).

            Včelaři upozorňovali, že jsou povinni dle závazné Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace (ExM330 Varroáza) každoročně vydávané Státní veterinární správou, provádět letní monitoring úrovně napadení kleštíkem včelím a v případě nutnosti provést vhodný a efektivní zásah. Toto opatření považovali a považují za nezpochybnitelné na rozdíl od vyšetření zimní měli, která nemá z hlediska vývoje varroózy v nadcházející sezóně vypovídající hodnotu.

 

Poznámka redakce: O výsledku veřejné soutěže vás budeme informovat.

 

Odkazy:

1.      https://mze.gov.cz/public/portal/mze/poradenstvi-a-vyzkum

2.      www.modernivcelar.eu/9609-zimni-smesna-mel-ne-ano

Titulní strana podmínek soutěže.