Česko-slovenská apidologická konference BeeConnected 2025

Marie Šotolová

6/2025, strana 27

V Brně se v prostorách Masarykovy univerzity péčí zdejšího Oddělení fyziologie a imunologie živočichů Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty uskutečnila další z česko-slovenských apidologických konferencí BeeConnected 2025. Každoroční prezentace výzkumů týkajících se včel je vítanou příležitostí představit vědecké práce, na nichž se podílejí jak graduovaní vědci, tak doktorandi univerzit a pracovišť akademií věd.

Bohatě zastoupena byla Katedra biochemie Univerzity Palackého v Olomouci, která před lety tento typ pravidelné výměny informací o aktuálních výzkumech spoluiniciovala. Příspěvky jejích přednášejících se kryjí s naším celoročním seriálem Věda uvnitř úlu, proto o nich na tomto místě nereferujeme.

            Z ostatních vystoupení nás zaujala zcela čerstvá témata, která jsou většinou ve fázi rozpracovanosti. Avšak vědět, na čem se napříč Českou a Slovenskou republikou na vědeckých pracovištích právě dělá, není od věci.

 

Včela a životní prostředí

            Jan Prouza a kol. z Ústavu chovu a šlechtění zvířat Mendelovy univerzity v Brně sledoval vliv auxinových herbicidů na včelí pastvu. Dosavadní výsledky pokusů ukazují na snížení nektarodárnosti, a tím medný výnos. Subletální účinky sledovaného herbicidu mají i potenciál snižovat pylodárnost.

            Ústav experimentální biologie Masarykovy univerzity se přičiněním Martina Váchy dlouhodobě věnuje účinkům elektromagnetického záření na včely. (Vácha M. O magnetických polích, mobilech, včelách, ale také o vědcích. Moderní včelař 8/2019, s. 30–

31). Kristína Briediková s jeho součinností nyní hovořila o vlivu elektromagnetické rádiové frekvence vyzařované vysílači na orientaci matek při návratu ze snubního letu a jejich plodnost. Přestože vysílače splňují bezpečností normy, mohou znamenat pro hmyz problém.

 

Původce včelího moru

            Maroš Laho a kol. z Chemického ústavu, v. v. i., Slovenské akademie věd v Bratislavě posuzoval antibakteriální účinnost lipidových a proteinových extraktů z mateří kašičky na Paenibacillus larvae, původce moru včelího plodu. Tento tým analyzoval po tři sezóny 300 vzorků z téměř osmdesáti včelstev. Ukázalo se, že se složení mateří kašičky v jednotlivých včelstvech výrazně liší, takže inhibiční dopad na růst původce moru včelího plodu je rozdílný a přirozená odolnost včelstev vůči němu je různá. Toto zjištění bude zajímat včelaře, kteří se aktivně věnují šlechtění svého chovu.

            Mor včelího plodu je v centru pozornosti dalších slovenských vědců. Přímý dopad pro praxi by měl mít výzkum Ľudmily Hamarové z Ústavu fyziologie zvířat Slovenské akademie věd v Košicích, týkající se tlumení moru včelího plodu rostlinnými extrakty. Jako nadějné se proti jeho původci zatím jeví extrakty ze světlíku lékařského (Euphrasia rostkoviana), tužebníku jilmového (Filipendula ulmaria) a jitrocele kopinatého (Plantago lanceolata).

            Pohled na rod Paenibacillus v souvislosti s varroózou přinesla Karolína Svobodová z Katedry molekulární biologie a genetiky Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Naznačila, že přítomnost bakterií tohoto rodu může významně ovlivňovat bakteriální společenstva v organismu roztoče Varroa. Ani tento výzkum není zatím dokončen, avšak vše, co se týká biologie kleštíka včelího, se kvůli zásahům proti němu sleduje s mimořádnou pozorností.

            Sice na jiném pracovišti, ale z téže univerzity se v souvislosti s morem včelího plodu sleduje vliv rostlinných silic na jeho původce. Adéla Píchová s kolegy prozkoumali na Petriho miskách vliv rostlinných silic na Paenibacillus larvae. Nejúčinnější ze 74 zkoumaných druhů byly silice z česneku, skořice, dobromysli a tropického keře vavřínu kubébového (Litsea cubeba). V případě účinných silic se testoval jejich účinek také na kleštíka včelího, přičemž u pěti nejslibnějších silic probíhají v současné době testy in vivo přímo ve včelstvech.

 

Další škůdci

            Fakulta zemědělská a technologická Jihočeské univerzity dále zkoumá rostlinné silice v souvislosti se zavíječem voskovým. Jak informovala Jitka Nýčová, jako možné repelenty se tady budou dále zkoumat silice hřebíčku, vavřínu kubébového, manuky, oregana, pelargonie a skořice. Všechny již prokázaly na zavíječe voskového v laboratorních podmínkách insekticidní účinky a antireprodukční efekt. Avšak výzkum není zdaleka uzavřen a bude pokračovat jak v laboratoři, tak ve včelařské praxi.

            Alena Krejčí z Entomologického ústavu Biologického centra v Českých Budějovicích představila nové projekty k výzkumům virových nákaz a jednobuněčných parazitů včel. Kromě tohoto pracoviště se na nich podílejí další ústavy Akademie věd České republiky a Přírodovědecké fakulty dvou univerzit, Karlovy a Jihočeské. Výzkumný úkol financovaný Ministerstvem školství spočívá v ověření antivirových vlastností některých přírodních látek vůči viru deformovaných křídel (DWV), který přenáší roztoč Varroa destructor. Ve spolupráci s firmou Contipro vědci prozkoumají na modelovém organismu octomilky kyselinu hyaluronovou jako antivirotikum a nositelku aktivních látek.

Co se týká jednobuněčných parazitů, za podpory Grantové agentury České republiky dojde k jejich screeningu u volně žijících a chovaných včelstvech, protože se ukazuje, že včely mohou ve svých tělech uchovávat zatím nepoznanou diverzitu těchto parazitů. Vědecký tým zatím detekoval parazity Nosema ceranae, Crithidia

mellificae, Lotmaria passim a druhy rodů Malpighamoeba i Entamoeba. Následně proběhne výzkum dynamiky infekcí jednobuněčnými parazity, cest jejich přenosu a dopady na zdraví opylovatelů.

 

Koexistence divoce žijících a chovaných včelstev

Matúš Pavle a Róbert Chlebo z Ústavu chovu zvířat Slovenské zemědělské univerzity v Nitře informovali o monitoringu volně žijících včelstev na Slovensku v letech 2017–2025. V centru pozornosti bylo jejich soužití s chovanými včelstvy.

Ve spolupráci s dalšími slovenskými odbornými pracovišti inicioval ústav nový projekt, který posoudí některé faktory plynoucí z přežívání těchto včelstev. Například půjde o celogenomové sekvenování volně žijících včelstev a včelstev chovaných na blízkých včelnicích, při němž se bude sledovat zastoupení virů. Dále se pomocí geografického informačního systému vyhodnotí úživnost jednotlivých lokalit se včelstvy. Cílem je analýza rizik a přínosu soužití volně žijících a chovaných včelstev.

 

Poznámka: Přehled všech 28 prezentací najdete ve vydaném sborníku abstrakt. https://munispace.muni.cz/library/catalog/book/2422

Titulní strana sborníku Česko-slovenské apidologické konference BeeConnected 2025