Anketa ke znalostem o sršni asijské

Jan Valdman

6/2025, strana 34

Posluchači Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni se v rámci předmětu Znalostní a informační management věnovali sršni asijské. Náplní daného předmětu je definování toho, co jsou znalosti, jak je lze dělit, předávat, měřit, řídit atd.

Studenti, převážně specializovaní na výpočetní techniku, kteří dosud o sršni asijské neslyšeli, dostali za úkol pomocí nástrojů znalostního managementu cvičně ochránit Českou republiku před sršní asijskou. Uvádím některé zajímavé výstupy z tohoto skupinového projektu.

 

Dotazníkové šetření

Studenti sestavili a vyhodnotili jednoduchý dotazník, který vyplnilo v Plzni a okolí, tedy v místě prvního nálezu sršně asijské v České republice, 100 osob. Ukázalo se, že lidé o existenci sršně asijské vědí, ale to je asi tak všechno, neznají žádné podrobnosti. Polovina respondentů se o ní dozvěděla z internetu, zhruba třetina z televize (graf 1).

Sršeň asijskou správně určila, či přesněji řečeno uhodla, výběrem jednoho ze tří předložených obrázků, pouze necelá polovina osob. Přitom ji za hrozbu považuje devět z deseti lidí a více než polovinu respondentů toto téma zajímá (graf 2). Při nálezu hnízda by tři čtvrtiny osob volaly hasiče, ale o potřebě a způsobu ohlášení tohoto invazního druhu Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky nevědí (graf 3).

 

Tvorba informačních materiálů pro školy

V části věnované metodice předávání znalostí se studenti zaměřili na cílovou skupinu Laická veřejnost a připravili pro ni několik zajímavých materiálů o sršni asijské:

·       Pexeso s obrázky několika zástupců žlutočerně zbarveného hmyzu, které je vhodné pro malé děti.

·       Návrh prezentace o sršni asijské pro učitele včetně pracovního sešitu.

·       Skupinový projekt Sršeň asijská pod lupou, určený školám, s uměleckou badatelskou a mapovací složkou.

Materiály jsou volně přístupné přes modrý QR kód nebo přes odkaz https://tinyurl.com/nt3uskr9. Jde sice primárně o studentské cvičení, avšak mohou se někomu hodit nebo posloužit jako inspirace.

            Kromě toho plzeňští vysokoškoláci vytvořili web Sršeň asijská – studentský projekt, který naleznete přes červený QR kód nebo na adrese https://tinyurl.com/4c9yn73r.

 

Závěr

Výsledky ankety jasně ukázaly potřebu edukovat veřejnost, a to zejména v rozpoznávání sršně asijské a způsobu ohlášení jejího nálezu. Včelaři by měli ve svém okolí například vylepit informační letáček, nabídnout místní škole přednášku a podobně. Nutné je také zapojit obce, zejména v oblastech se zaznamenanými výskyty hnízd. Se sršní se totiž nemusí vypořádávat jenom hasiči, ochránci přírody a včelaři, ale také učitelé či obce, a s tím jim mohou pomoci třeba informatici, jak ukázala Západočeská univerzita.

Ukázka části informačního letáku vytvořeného v rámci skupinového projektu studenty Západočeské univerzity.Ukázka části informačního letáku vytvořeného v rámci skupinového projektu studenty Západočeské univerzity.

Graf 1

Graf 2

Graf 3