Dvůr postavený v 17. století Václavem Vojtěchem ze Šternberka, jehož jméno nese, sloužil jako hospodářské zázemí zámeckého panství. Počátkem roku 2024 firma AZ stavby KORESTA, s. r. o., areál odkoupila od obce Klášter a zahájila jeho obnovu s myšlenkou vytvořit z něho multikulturní centrum (obr. 1).
Letos v dubnu byl Šternberský dvůr prvně otevřen veřejnosti. V objektu bývalé sýpky vznikla galerie. V přízemí je prostor pro motorkáře, v prvním patře pro výtvarné a fotografické výstavy místních tvůrců. O druhé patro se dělí soukromé Muzeum Československé lidové armády a spolu s muzeem Ráj včelařů.
Instalovat expozici „Kde se bere med“ na ploše cca 600 m2 nebylo jednoduché. Jedná se o památkově chráněný objekt, což s sebou nese četná technická omezení. Přesto tady najdete řadu zajímavostí jak ze včelařské historie, tak současnosti.
Například desítku úlů různých typů, z nichž nejstarší je téměř stoletý almárkový úl. Stejně vzácný je i jeden ze tří medometů. Na stolech pamatujících ještě vojáky Československé lidové armády, kteří tady působili, jsou další včelařské pomůcky, sestavené do tematických celků, jako pro práci ve včelstvu včetně chovu matek, pro zpracování medu či vosku. Vše doplňují edukační tabule z produkce Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ, z. s. (PSNV-CZ) o životě včel, zavěšené na původní dřevěné konstrukci tak, aby vyhovovaly památkové ochraně sýpky (obr. 2). Poděkování si zaslouží všichni včelaři, kteří do Šternberského dvora zapůjčili nebo darovali vystavené exponáty.
Expozice se bude postupně rozšiřovat, aby návštěvník získal co nejlepší přehled o oboru včelařství. Místo by zde měla nalézt včelařská literatura, která je tu je zčásti k dispozici již nyní (obr. 3), kosmetika se včelími produkty a rovněž snad informace o výrobě medoviny. Zalesněnému okolí by slušel pozorovací úl se živými včelami, který by doplnil stávající naučnou stezku (obr. 4).
Snahou tvůrců expozice je seznámit se včelařstvím, tak říkajíc naživo, také nevčelařskou veřejnost. Ambicí Martina Nováka navíc je, aby se Galerie Sýpka s Rájem včel stala výletním cílem zejména pro žáky základních škol, ale nejen pro ně. Koneckonců mohl by se tu konat i Jarní seminář nástavkového včelaření, který v Nepomuku již 11 let pořádá místní včelařský spolek s PSNV-CZ.
Aktuality včetně možnosti návštěvy jsou na www.sternberknazelenehore.cz.