Příběh perníku v Galerii Bolfánek

- redakce

Do 30. října patří Galerie Bolfánek na Klatovsku historii perníku a perníkářským formám řezbáře Jiřího Rückela. Podívat se sem můžete denně mimo pondělí od deseti do osmnácti hodin.

Na dohled od malebných západočeských Chudenic stojí na kopci Žďár dominanta celého kraje, rozhledna Bolfánek (obr. 1). Je to vlastně někdejší věž původního kostela svatého Wolfganga, nejvýznamnějšího poutního místa barokních Čech. V současnosti se o její provoz a galerii stará městys Chudenice, který zde rozvíjí kulturní a vzdělávací aktivity, tematicky spojené s místní historií.

 

K regionu patří perníkářství

Jedním z tradičních témat úzce spojených s regionem, ale také s medem a včelařením, je perníkářství. Dramaturgii a směřování galerie má na starosti zastupitel, včelař a nakladatel Lukáš Kubec. Ten společně s Janou Konicarovou připravil výstavu „Příběh perníku“ (obr. 2).

Podkladem pro libreto k výstavě posloužila jedna z nejlepších odborných studií k perníkářství od Jany Schejbalové, která byla uveřejněna ve sborníku Muzejní a vlastivědná práce 3/1974.

K výstavě byly přizvány také ilustrátorka Nikola Logosová (obr. 3) a spisovatelka dětských knih Olga Černá. Jejich nápadité ilustrace a hravé texty ji proměnily v živou a inspirativní podívanou nejen pro děti. Spolupráce s oběma autorkami aktuálně pokračuje přípravou dětské knihy věnované perníkářství, která vyjde v nakladatelství Netoliko příští rok.

 

Tvář výstavy

Ve vstupním prostoru rozhledny Bolfánek jsou k vidění mistrovské perníkové formy Jiřího Rückera, jednoho z posledních umělců specializujících se na řezbu perníkářských forem. Mezi nimi je i unikátní forma vytvořená přímo pro Chudenice s motivem šlépějí svatého. Wolfganga podle výtvarného návrhu Nikoly Logosové (obr. 4). Do budoucna by měla sloužit k výrobě perníků jako originální suvenýr z Bolfánku.

Na bývalém kůru kostela je hlavní část výstavy zaměřená na historii perníkářského řemesla. Jsou zde vystaveny historické formy zapůjčené ze sbírek Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech a Muzea Chodska v Domažlicích. Lze také nahlédnout do perníkářského verštatu – historické dílny, jejíž vybavení pochází ze zmíněných muzeí.

Výstava prostřednictvím informačních panelů podrobně představuje jednotlivé aspekty perníkářství. Seznamuje s výrobou perníkového těsta, tradičními postupy, historickými recepty a regionálními specifiky perníkářského řemesla. Samostatnou pozornost věnuje ikonografii perníkářských forem, jejichž motivy sahají od náboženských symbolů přes profánní témata každodenního života až po hravé a humorné výjevy. Návštěvníci se tak například dozví, jakou symboliku měly perníkové srdce, figurky svatých nebo oblíbené perníkové hračky.

Derniéry na konci října se účastní řezbář Jiří Rückel, který se podělí o své nevšední umění.

Obr. 1: Rozhledna Bolfánek u Chudenic na Klatovsku hostí výstavu Příběh perníku.

Obr. 2: Pohled do expozice s panely k historii perníkářství a průhledem do „dílny perníkáře“.

Obr. 3: Zadní plán vitrin s perníkářskými exponáty ze západočeských muzeí tvoří kresby Nikoly Logosové.

Obr. 4: Noovodobá perníkářská forma s motivem šlépějí svatého Wolfganga, patrona zdejšího poutního místa, je dílem výtvarnice Nikoly Logosové a řezbáře-specialisty Jiřího Rückela.