Na střeše veterinárního ústředí bydlí včely

Petr Vorlíček

7/2018, strana 5

Terasa na střeše ústředí Státní veterinární správy (SVS) ve Slezské ulici na pražských Vinohradech má od 20. června nové obyvatelky. V rámci společného projektu SVS a Státního veterinárního ústavu Praha (SVÚ), který se stává majitelem a chovatelem těchto včel, zde nainstaloval včelař Augustin Uváčik pět úlů.

V hlavním městě SVS eviduje přes 750 včelařů s více než 5 000 včelstev. Pokud jde o střešní stanoviště včel, Praha drží v rámci republiky primát s 19 místy, zatímco v celé ČR jich je 38.

Včely se v Praze tradičně chovají především ve starší zástavbě rodinných domů ve čtvrtích, jako jsou Troja, Libeň nebo Dejvice. Naopak v okrajových čtvrtích s novou zástavbou se tolik včelařů nevyskytuje. V samotném centru Prahy je v částech Nové Město 10, Staré Město 3, Malá Strana 8, Hradčany 6 včelstev.

„Nápad na zřízení několika včelích úlů na střeše naší budovy přišel při nedávné rekonstrukci terasy. V Praze sice již několik institucí a firem střešní včely chová, ale jsem přesvědčený o tom, že z podstaty věci má Státní veterinární správa ke včelařství, včelám a včelím produktům nejblíže,“ sdělil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: „Alespoň trochu navýšit počty včelstev v centru Prahy chápeme jako prospěšný a zároveň symbolický počin.“

SVS dozoruje pražské včelaře včetně střešních stanovišť. Veterinární inspektoři proto zúročí zkušenosti, které realizace projektu přinese.

„Státní veterinární ústav Praha podpořil projekt veterinárních včel zejména tím, že se stal majitelem včelstev, což umožňuje mít tento chov zcela pod kontrolou. Naše včelstva nám pomohou získávat zajímavé výsledky a informace o kvalitě medu z centra Prahy,“ uvedl Kamil Sedlák, ředitel SVÚ Praha. V rámci programu testování včelích produktů SVÚ plánuje vyšetřovat med a propolis od včel z budovy SVS a dvou referenčních lokalit v ČR, např. podhůří Šumavy a Orlických hor. Předmětem testování u medu bude zejména přítomnost těžkých kovů a pesticidů, u propolisu se vyšetření zaměří na polycyklické aromatické uhlovodíky.