Varroa Monitoring System si získává pevné místo v českém včelařství

Petr Texl

5/2008, strana 4

Jak jsme informovali v MV 4/2008 uskutečnilo se 28. července 2008 setkání zástupců PSNV-CZ s předsedou ČSV Mgr. Luďkem Sojkou. Předmětem jednání bylo představení Varroa Monitoring Systemu (VMS) a nabídka spolupráce v této oblasti. Nabídnutá spolupráce předpokládala rychlé (aktuální) ustanovení tzv. pozorovacích stanic, jejichž údaje z monitorování přirozeného spadu kleštíka včelího mohly být vkládány do již provozovaného VMS. Předseda ČSV na jednání uvedl, že nabídku přijímá, projedná ji na nejbližším PÚV a VMS bude prezentován na listopadovém zasedání ÚV, protože do programu letního zasedání se nevejde.

PSNV-CZ získala na jaře 2008 v Brně na výstavě Techagro za VMS ocenění. Časopis Včelařství č. 5/2008 o tomto informoval všechny včelaře. Očekávali jsme odborný zájem vedení ČSV o tento monitorovací systém, zvláště po masivních úhynech v předchozí sezóně, kdy tyto úhyny byly oficiálně zdůvodňovány absencí monitoringu. Úvodníky posledních čísel časopisu Včelařství (č. 8/2008, 9/2008, 10/2008) jsou ve znamení VMS, včetně jednání PSNVCZ na MZe a ČSV. V posledních číslech časopisu Moderní včelař je popisován současný stav VMS a chystané novinky systému. Tolik informace, které může získat běžný čtenář včelařských časopisů.

VMS byl od začátku koncipován pro samotného včelaře, který je odpovědný za zdravotní stav svých včelstev na stanovišti. Jako nadstavba potom byla vytvořena aplikace mapování většího území než samotného stanoviště (obec, okres, kraj atd.). Měli jsme jedinečnou možnost rychle využít síť ZO ČSV, kde se dle vyhlášky SVS monitoringem mají zabývat a data předávat SVS.

Letošní rok byl ve znamení relativně malého přirozeného spadu kleštíka včelího. Na některých stanovištích nebylo dokonce nutné nasazovat dlouhodobé nosiče s léčivy. Toto si mohli dovolit pouze ti včelaři, kteří monitorují a mají spolehlivé informace o invazi kleštíka včelího ve svých a okolních včelstvech. Pro malé a střední včelaře má toto úsilí další pozitivní aspekt – menší množství léčiv, a tím dobrý předpoklad pro získání kvalitních včelích produktů.

Pro rok 2009 podala PSNV-CZ na MZe projekt Monitorování varroózy, kde se předpokládá kromě již fungujících „laických“ stanic vybudovat pozorovací stanice, které by do systému dodávaly validovaná data. Takto získaná data doplní již stávající VMS a je předpoklad, že systém bude akceptován i státní správou a stane se součástí nově vytvářené metodiky na zdolávání varroózy.

Je nyní na nás včelařích, jak odpovědně se postavíme k monitoringu a zdraví včel, potažmo ke kvalitě včelích produktů. O průběhu listopadového zasedání ÚV ČSV a jeho rozhodnutí ve věci spolupráce na VMS budeme informovat čtenáře v následujícím čísle.

Ing. Petr Texl, předseda PSNV-CZ, o. s.