Již 250 pozorovacích stanic zajišťuje monitorování varroózy

- redakce

5/2008, strana 6

K dnešnímu dni přispívá do monitorovací sítě 200 včelařů s údaji z 250 pozorovacích stanic. Pod „internetovým dohledem“ je téměř 2000 včelstev. Je to hodně nebo málo? Samozřejmě mnoho včelařů monitoruje spad kleštíka včelího a nikam údaje nesděluje – má je tzv. pro vlastní potřebu. To byl hlavní smysl celé monitorovací kampaně – připomenout včelařům, že za zdravotní stav svých včelstev je odpovědný sám včelař. Sdělovat jiným, jak je na tom moje stanoviště – to je nadstavba, která byla letos ve zkušebním provozu. Systém přerostl v celostátní rozšíření; v současné době se začíná využívat aplikace i na Slovensku.

Nová vymoženost pro včelaře
Původní monitoring denního spadu kleštíka včelího v jarních a letních měsících byl doplněn sledováním spadu po aplikaci léčiv. I neregistrovaný návštěvník webových stránek www.varroamonitoring.cz prostým kliknutím na druh léčebného opatření získá náhled na situaci na stanicích v celé ČR, resp. na Slovensku. Přiznejme si, že tato vymoženost sledovat téměř v reálném čase přirozenou invazi varoózy, spad po aplikaci kyseliny mravenčí, spad po aplikaci Gabonu a nyní aktuálně spad po I. a II. fumigaci tu prostě nebyla. Notoricky jsou známé mapy vyšetření zimní měli v celé ČR. Ty nám pouze zpětně odhalí účinnost podzimního léčení, mobilizují k jarnímu léčení, případně zdůvodní jarní úhyny včelstev.
Kritika monitoringu
Jako všechny nové věci, které vznikly „ze spodu,“ má také tento systém mnoho kritiků. Podle některých je moc amatérský, spad zkreslují „žraví“ mravenci, zadávaná čísla do systému jsou vymyšlená, celkově se jedná
o součet nepřesných údajů atd. Zde se naopak můžeme zeptat: co dělá výzkum, jak reaguje státní správa? A u složek ČSV: jak se k problému staví nákazová komise a racionalizační komise? Loňské plošné masivní úhyny nelze svádět na jednotlivce, tady selhal systém. Dobrý systém (metodika) musí umět reagovat i na výkyvy invaze (v čase a intenzitě).
Varroatolerantní včela
Monitoring včelstev na stanovišti umožňuje sledovat i různou vnímavost, resp. odolnost včelstev vůči varroóze. Zde je prostor pro šlechtění a selekci. Ze světa se tyto signály o úspěšných výsledcích selekce na varroatoleranci jednoznačně ozývají. U nás jsme zatím pozadu. Nyní máme možnost to změnit detailním sledováním spadu během celého roku a u všech včelstev a předávání výsledků okolním včelařům.
Víceleté zkušenosti
Někteří včelaři sledují spad kleštíka včelího již několik sezón. V podstatě jako jedni z mála
 
dodržují jeden z bodů vyhlášky SVS pro potírání varoózy – monitorují invazi. Na druhou stranu na základě monitoringu reagují včas nebo naopak neaplikují nařízená celoplošná léčebná opatření. Chovají se šetrně a zodpovědně ke svým včelstvům. Zjednodušeně se dá říci, že těmto včelařům monitoring vroce 2007 zachránil včelstva, v roce 2008 ochránil včelí produkty před zbytečnými rezidui z léčiv.
Inspirace pro dotační tituly
Téměř všechny kraje pomáhají oboru včelařství formou různých dotací. Kromě příspěvků pro začínající včelaře se stále častěji objevují dotační tituly na obnovu včelstev po úhynech. Zde by se mělo více investovat do prevence těchto úhynů. Jedna z cest je pod-pořit finančně monitoring varroózy. Zatím pouze radní Jihomoravského kraje reagovali na podaný návrh PSNV-CZ. Je to pravděpodobně tím, že problém byl řádně vysvětlen a že včelaři nabídli aktivní účast na projektu.
Nejen varroóza
Aktuální informační mapový systém nemusí sloužit pouze jako informace o invazích nemocí. Nabízí se zde zveřejňovat aktuální situaci v rozkvětu fenologických rostlin, přemnožení producentů medovice, hmotnostní přírůstky na úlové váze, parametry počasí apod. Nepřipomíná vám toto vše včelařské pozorovací stanice z dvacátých let minulého století? Tehdy byla hlášení ze stanic publikována s měsíčním zpožděním ve včelařských časopisech. Dnes s využitím internetu a vhodného informačního systému můžeme všechny nabízené informace využít okamžitě.
redakce