Kurz pro začínající v Borových Ladách

- redakce

4/2009, strana 108

Ve dnech 9. a 10. května uspořádala PSNV kurz pro začínající včelaře v Borových Ladách v nadmořské výšce 909 m. V tomto termínu podle místních včelařů začíná na Šumavě jaro. Podnět uspořádat kurz vyšel od Martina Jůzka, loňského absolventa letní školy nástavkového včelaření. Martin Jůzek při rekonstrukci rekreační chalupy před třemi lety obnovil také včelín a již dva roky včelaří v tenkostěnných úlech Langstroth.

Krásné počasí při kurzu a také nezvykle teplý letošní duben způsobily, že včelstva byla ve výborné kondici a síle.

Při kurzu se prováděla praktická cvičení jako ve „vnitrozemí“. Všechna včelstva se rozšiřovala o nástavek s mezistěnami a ve sběrném oddělku, který byl vytvořen týden před zahájením kursu, se začalo s chovem matek přelarvováním do umělohmotných a voskových misek. Kurz byl doplněn ukázkou domácí výroby úlů, mikroskopováním včelích preparátů a nezapomnělo se ani na teoretické přednášky o dynamice včelí populace, včelích nemocech a přirozeném chovu včel.

Dvoudenní akce otevřela místním včelařům oči a ukázala, jak lze moderně a jednoduše včelařit i v takto drsných podmínkách. Včelstva však musí být v kondici a hlavně pořád na zásobách, protože počasí je zde nestálé. Lektoři se zde naopak dozvěděli, že i když sníh roztaje někdy až v květnu, tak první prolety zde bývají již v lednu a únoru, kdy vnitrozemí sužují dlouhotrvající inverze, přitom na Šumavě jsou slunečné dny.

Dík patří především Martinu Jůzkovi, který pro kurz poskytl celé včelařské hospodářství a výborné zázemí své rekreační chalupy. Kurz vedli Petr Texl, Ivan Černý a Zdeněk Klíma.

-redakce-

Včelaření již zdaleka nezajímá pouze mužskou část lidstva

Martin Jůzek pro kurz poskytl výborné zázemí své rekreační chalupy