Cena medu?

Jiří Hudeček

4/2009, strana 124

Přečetli jsme za vás – vybíráme z internetové diskuse

Letošní rok jsme svědky opravdu bouřlivé diskuse o dostatku nebo nedostatku medu a ještě větší ohledně jeho ceny.

Pokud se podíváte na

http:// www.vcelarstvi.cz/cz/NOVINKY/ CSV-NOVINKY_DovozVyvozMedu_Klikanec_Statistika.pdf

– v tomto odkaze jsou celní statistiky, které hovoří o následovném: Vývoz za leden až červen 2009 je s 333 tunami v přebytku ale finanční hodnota zůstává nezměněna. Z toho vyplývá, že vyvážíme za podstatně méně peněz než dovážíme, a to konkrétně průměrný dovoz činí 77,26 Kč a průměrný vývoz činí 53,35. Rozdíl tedy dělá 24 korun!

Med za průměrných 53 Kč. O který med se jedná? O méně poptávaný řepkový med? Nemůžeme ho na českém trhu uplatnit, a proto ho vyvážíme pod cenou? Tato činnost se z mého pohledu jeví jako neekonomická a zároveň i neekologická.

Nabízí se vícero řešení. Řepkový med pastovat a uvádět produkt na trh s patřičnou propagací (i ochutnávky) nebo tento med zpeněžovat výrobou kvalitní medoviny.

Stále se všichni prsí, jak máme kvalitní med, ale proč taková čísla, umíme tedy tuto kvalitu prodávat?

Někdy mám opravdu pocit, že včelaři mají stále, už 150 let, dva problémy. První, když je snůška shání konve, druhý, když není snůška, tak řeší úlovou otázku. Problém našeho včelařství je ale úplně někde jinde.Myslím si že právě v propagaci. Širší veřejnost má často dosti zkreslené informace o včelaření jako o činnosti. O životě včel ani nemluvě.

Každý středoškolák vám řekne marketingové pravidlo 4P. To říká, že všechny P musí být v souladu, aby byla činnost úspěšná.

4P = Product-Price-Place-Promotion (Produkt, Cena, Distribuce, Propagace)

● Produkt MED - všichni říkáme, že náš český je nejkvalitnější (úhel pohledu).

● Cena – kámen úrazu. Jediné, co se dá ze 4P snadno upravit – podle nabídky a poptávky. U včelařů je většinou  nízká, protože si do svého zabaleného a finálního výrobku nezapočítávají díl zpracovatele a 20 % marže obchodníka.

● Distribuce – většinou bezproblémová.

● Propagace – katastrofa. I když poslední dobou mediální kampaň některé nepravdy napravuje, ale bude to ještě dlouhou dobu trvat.

My včelaři v ČR o včelách víme hodně, opravdu nepřeháním. Ale zákazník má většinou jen hrubý náčrt tohoto celkem obsáhlého oboru lidské činnosti a to je potřeba změnit, více propagovat nežli shánět konve.

Kvalitní med v nové sklenici s novým víčkem a k tomu nějaký informační leták o přínosu konzumace medu by měl být základ úspěšného prodeje. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že informovat zákazníka stojí mraky úsilí, ale brutálně se to vyplatí.

Při cestě na stanoviště jsme se dali s jedním chatařem do řeči a začali se bavit o včelách a přírodě, zemědělství a tak celkově. Řekl jsem mu, že se chystám na výrobu pastovaného medu a on na to, že to vůbec nezná. Prodal jsem mu 1 kg, další rok vzal 4 kg a dnes si jezdí dvakrát po 20 kg, a je s ním náramně spokojen. Takže nabízet a propagovat!

Bc. Jiří Hudeček (přejato z vcely.or.cz)