Články Autora David Šíma

Vynulovat

Digitalizace včelařství aneb včelaříme s počítačem

David Šíma

2020/10/8

Dnešní možnosti, které nabízejí moderní informační technologie (počítače, mobily, mikročipy, čidla, kamery a tak dále), umožňují včelařům snáze proniknout do hmyzího mikrosvěta. Díky jim pozorujeme a poznáváme včely z jiného úhlu pohledu, než jak je vidí lidské oko. Můžeme vnímat životní cyklus včelstva a obecné zákonitosti přírody jinak. Hlavně však lze shromažďovat o těchto pozorováních množství dat, která mohou sloužit k další práci vedoucí k lepšímu poznání včel.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit ZDE,
jeho další obsah si můžete prohlédnout ZDE.


Med a zdraví

Vladimír Bencko, Emilie Myrvold, Petr Šíma

2018/4/38

Med je nejstarší známé sladidlo a byl a je stále používán také pro předpokládané léčebné účinky. K ošetřování ran a k zmírnění gastrointestinálních potíží jej běžně používali starověcí Egypťané, Asyřané, Řekové i Římané, a také Indové a Číňané. Byl rovněž aplikován i při léčbě dráždivého kašle, při ústní hygieně, a dokonce při nespavosti, nebo srdečních palpitacích a chudokrevnosti.

Tento článek uveřejnil časopis Praktický lékař 2017, roč. 97, č. 5, s. 195197. Děkujeme redakci Praktického lékaře a prof. V. Benckovi za souhlas s přetištěním.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit