Články Autora Pavel Hyršl

Vynulovat

Masarykova univerzita

Pavel Hyršl

2022/3/26

V Brně se výzkumem včel zabývá několik institucí – Masarykova univerzita, Mendelova univerzita a Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i. O oboru včelařství na Mendelově univerzitě jsme vás informovali v Moderním včelaři 6/2019, kdy tato univerzita slavila sté výročí svého založení. Nyní vás zveme na obě další brněnská pracoviště.

číst článek


Ministerstvo zemědělství podporuje včelařský výzkum

Pavel Hyršl

2016/2/4

Ministerstvo zemědělství ČR vybralo ve veřejné soutěži 29 výzkumných projektů, na něž poskytne šedesátimilionovou podporu v rámci programu Komplexní udržitelné systémy v zemědělství 2012-2018 „KUS“. Z projektů zahajovaných v letošním roce jsou dva, týkající se včel.

číst článek


Dlouhověkost včel

Jiří Danihlík, Pavel Hyršl

2017/8/32

Přibližně na přelomu července a srpna se začíná líhnout dlouhověká zimní generace včelích dělnic. Tyto včely na rozdíl od krátkověkých letních musejí ve včelstvu přežít až do jara dalšího roku. Princip nebo spouštěč líhnutí krátkověkých či dlouhověkých včel není dosud spolehlivě objasněn. Je však známo, že některé fyziologické pochody se mezi těmito generacemi včel odlišují, patří mezi ně syntéza zásobních látek, citlivost na stres nebo průběh imunitních reakcí.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit