Články Autora Vojtěch Hajný

Vynulovat

Buzení včel s brzkým podněcováním v ekochovu včel

Vojtěch Hajný

2017/3/18

Před pár lety jsem řekl před jedním včelařem, že jdu budit včely. Jeho reakce byla nečekaná, co to je za hloupost, to snad nikdy neslyšel. Jste také zvědaví, jak se včely budí? Budeme na ně bouchat „Vstávejte!“? Nebojte se, nebudeme je skutečně budit. Sousloví „buzení včel“ používal můj děda, avšak nyní se ten pěkný český název jarního podněcování už vytratil ze slovníku. Podle mě je to škoda. Víc v našem časopise.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Společné jednání včelařských spolků

Vojtěch Hajný

2017/7/45

Dne 28. 5. 2018 proběhlo v Praze společné jednání včelařských spolků na téma LPIS. Zástupci včelařských spolků se shodli na společném postupu při oznamovací povinnosti zemědělců vůči včelařům a údajům v LPIS následovně a toto budou společně prezentovat svým spolkům. 

číst článek


Přizpůsobit se včele, to je eko včelaření

Marie Šotolová, Vojtěch Hajný

2016/6/10

Eko včelařů je sice v České republice o něco víc, nežli byste spočítali na prstech, ale o tolik zase ne. Republika je malá a dosáhnout na ochranné tříkilometrové ochranné pásmo bez intenzivní zemědělské výroby není v našich podmínkách snadné. Ekologické včelaření se proto soustředí především do hor a chráněných krajinných oblastí. Je tomu tak i v případě Biofarmy Dolní Křečany s Vojtěchem Hajným (38) a jeho rodinou v Šluknovském výběžku na severu Čech. Čtětě Moderního včelaře 6/2016.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit