Články Autora Jan Brus

Vynulovat

Geoinformatika ve včelařství

Jan Brus

2017/1/18

S rozvojem informační společnosti lze v posledních letech vysledovat značné pronikání nových technologií téměř do všech druhů lidské činnosti. Místy je důležitost a nepostradatelnost nových technologií až přeceňovaná, v mnoha oblastech však mohou tyto technologie vnést nový pohled na některé skutečnosti nebo problémy, přinést úsporu času nebo financí. Názorným příkladem může být precizní zemědělství, které v posledních letech zažívá značný boom a rozšiřuje se i mezi jednotlivé soukromé subjekty. Čtěte Moderního včelaře v tištěné podobě nebo přes zakoupenou licenci na www.epredplatne.sk.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Dálkový průzkum Země a včelaření: odpovědi mohou přijít z výšky

Jan Brus, Jakub Miřijovský

2019/3/35

„Pokud by včely zmizely z povrchu zeměkoule, bude mít člověk před sebou pouze čtyři roky života,“ řekl údajně před sto lety Albert Einstein. Ještě před zhruba třiceti lety bývala auta po delších cestách zcela pokryta vrstvou mrtvého hmyzu. Hmyz tehdy nebyl v hledáčku ani vědců, ani společnosti. V současné době je situace zcela opačná. Pro milovníky drahých vozů možná přívětivá, nicméně z pohledu entomologa nebo včelaře o poznání horší. Jaká je v této situaci úloha Dálkového průzkumu Země, zvláště v souvislosti se včelami? Čtěte Moderního včelaře.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


COLOSS: Nahlédněte do letošních výsledků a snadno si zobrazte, co vás zajímá

Jiří Danihlík, Jan Brus

2020/7/23

Na webu www.coloss.cz mohou čtenáři navštívit stránku s mapami zavčelení, ztrátami včelstev v jednotlivých letech, přečíst si články s výsledky, seznámit se s novinkami.

číst článek


COLOSS: Výsledky na mapách aneb využití geoinformatiky pro analýzu získaných dat

Jiří Danihlík, Lucie Králová, Jan Brus

2017/12/22

Od roku 2013/14 monitorujeme v ČR ztráty včelstev s využitím jednotného a standardizovaného dotazníku, který vydává asociace COLOSS. Ze sesbíraných dat jsme vytvořili databázi, na jejímž základě můžeme sledovat ztráty včelstev, analyzovat jejich příčiny i sledovat trendy v českém včelařství. Nejdůležitější výsledky ročníku 2016/17 jsme publikovali v Moderním včelaři 7/2017. 

číst článek