Články Autora Pavlína Rejchrtová

Vynulovat

Méně známé nektarodárné plodiny

Pavlína Rejchrtová

2020/3/8

Když se rozhlédneme po naší krajině, naskytnou se nám hned dva pohledy. Tím prvním je, že je opravdu rozmanitá – vyskytují se v ní lesy, pole, louky, sady, zahrady, aleje, zkrátka místa, kde se všude může skrývat vhodná potrava pro včely. Na druhou stranu i přes tuto pestrost jsou období, kdy mají opylovatelé potravy méně či úplný nedostatek, neboť naším velkým problémem jsou velké širé lány s monokulturami, které nejsou po odkvětu pro včely žádným přínosem, ba naopak. Opylovatele pak čeká daleká cesta za pastvou, což znamená nižší snůšku. V posledních letech však zemědělci často svá pole osévají méně tradičními polními plodinami či jejich směskami. Přehled s důrazem na jejich přínos pro včely přinášíme v tištěném nebo elektronickém vydání březnového Moderního včelaře.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit ZDE,
jeho další obsah si můžete prohlédnout ZDE.


Z historie a současnosti medonosné pseudoobilniny

Pavlína Rejchrtová

2019/8/34

Dnes si představíme historii pěstování pseudoobilniny, která se na našich polích příliš často nepěstuje jako hlavní plodina, ale uplatňuje se zejména ve směsi meziplodin nebo osivech určených k osévání biopásů, souvratí atd. Přišla k nám, stejně jako žito a oves, z východu. Je velmi náročná na vláhu, daří se jí však i ve vyšších polohách a na chudších půdách. Jde o jednoletou bylinu, která tvoří bílá až narůžovělá květenství, jež postupně nakvétají od spodních pater k vrcholu. Plodem je trojboká nažka. Už tušíte, o které rostlině bude řeč tentokrát? Ještě ne? Tak tedy poslední nápověda: řadíme ji mezi medonosné rostliny, protože láká řadu opylovatelů, zejména včelu medonosnou. Ano, je to pohanka setá!

 

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Každý den otáčí hlavu za sluncem

Pavlína Rejchrtová

2019/7/19

O jaké medonosné plodině bude řeč tentokrát? Pokud vám samotný titulek článku nenapověděl dostatečně, máme tu několik dalších vodítek, které vás jistě navedou. Tato rostlina je symbolem amerického Kansasu, rostlinou města Kitakyushu v Japonsku, národní květinou Ukrajiny, k umělecké tvorbě inspirovala světoznámého malíře van Gogha, ale také mnohá hnutí. Je symbolem Společnosti pro vegany nebo hnutí na Taiwanu. V Peru ji staří Inkové považovali za posvátnou rostlinu reprezentující Slunce a umísťovali ji do všech chrámů zasvěcených Bohu Slunce. Více se o slunečnici dozvíte v tištěném Moderním včelaři.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit