Články Autora Jiří Kalenda

Vynulovat

Nová možnost vysokoškolského včelařského vzdělání

Jiří Kalenda

2018/8/4

Ve finále jsou přípravy nového bakalářského studijního oboru Správa v oblasti včelařského provozu a udržitelná správa krajiny1. Studium zajišťuje Fakulta veřejnosprávních a ekonomických studií v Uherském Hradišti, patřící pod Vysokou školu Jagiellońskou v Toruni, s. r. o., která je zapsaná v rejstříku vysokých škol. Je tak součástí soustavy vysokoškolského vzdělávání v České republice2.

číst článek


Včelařští vysokoškoláci v Uherském Hradišti

Jiří Kalenda

2019/4/7

V Uherském Hradišti pokračuje možnost studia Správy v oblasti včelařského provozu a udržitelné správy krajiny na zdejší Fakultě veřejnosprávních a ekonomických studií Vysoké školy Jagiellońské v Toruni.

číst článek


Mysleli jsme si, že kleštík Varroa destructor je upír, ale on je spíš vlkodlakem

Helena Proková, Jiří Kalenda

2018/12/18

V článku se věnujeme významným zjištěním mladého amerického vědce Dr. Samuela Ramseyho. Vyvrátil totiž tvrzení, že kleštík Varroa destructor jako parazitický roztoč včel napadá plod a dospělým včelám saje hemolymfu. Dosud se uvádělo, že kleštík na dospělých včelách přežívá ve foretické fázi. Jinak řečeno, že je využívá jen jako dopravní prostředek, aby se putováním z jedné včely na druhou dostal k místu, kde se rozmnoží, k plodovým buňkám. Tato fakta byla po celá desetiletí nutnou součástí téměř všech včelařských učebnic, kurzů a časopisů. Nový výzkum ukazuje, že ve skutečnosti je vše jinak.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit ZDE,
jeho další obsah si můžete prohlédnout ZDE.