Články Autora Jiří Mohelník

Vynulovat

Hulický Den otevřených dveří

Annemarie Volinová, Jiří Mohelník

2020/11/42

Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s partnery připravilo 19. září 2020 „Den otevřených dveří na projektech podpořených z EU“ ve Včelím světě a Vodním domě v Hulicích. Akce, která měla za cíl přiblížit široké veřejnosti projekty podpořené z fondů EU, byla určena všem milovníkům přírody, včel a medu. Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s., zde nemohla chybět.

číst článek


Med roku 2020

Radek Hykl, Jiří Mohelník

2020/11/43

Na brněnské Staré radnici se 10.–11. října konal VI. ročník soutěže Med roku završený výstavou zaslaných vzorků medu. Soutěž pořádá Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s.

číst článek


Sekce komerčních včelařů při ČSV, z. s.

Jiří Mohelník

2021/10/10

Sekce komerčních včelařů při ČSV, z. s., vznikla v roce 1991 po změně režimu jako reakce na novou možnost podnikat. 

číst článek


Hrozí českým včelařům další kolapsový rok?

Jiří Mohelník

2019/11/42

Od druhé poloviny září letošního roku přibývají mezi včelaři zprávy o úhynech včelstev. Roste počet včelařů, kteří přiznávají, že od 1. září, tedy od data, ke kterému se hlásí počet zazimovaných včelstev, přišli už o jejich polovinu. Výjimkou nejsou ani chovatelé zcela bez včel. 

číst článek


Jednání o změnách Metodiky kontroly zdraví začalo

Jiří Mohelník

2019/10/48 Ve středu 28. srpna 2019 se na Ministerstvu zemědělství uskutečnilo pracovní setkání k Metodice kontroly zdraví a nařízené vakcinace pro rok 2020 (dále jen MKZ), které inicializovala Státní veterinární správa. Kromě dvou zástupkyň Státní veterinární správy se ho účastnilo několik ministerských úředníků, zástupci Českého svazu včelařů, z. s., a Výzkumného ústavu včelařského, s. r. o., v Dole.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit ZDE,
jeho další obsah si můžete prohlédnout ZDE.


Povinný sběr měli versus léčebný spad

Jiří Mohelník

2019/6/14

Při pravidelné kontrole úřední desky Státní veterinární správy (SVS) jsem před koncem roku 2018 narazil na čerstvě vyvěšený dokument "Metodika kontroly zdraví a nařízené vakcinace na rok 2019“ (dále jen MKZ). Začetl jsem se a hledal, co se oproti předchozímu roku změnilo. Co se včel týče, žádné zásadní změny. U EpM300 vážícímu se k povinnému odevzdání směsného vzorku zimní měli přibyla drobná věta: „Vzorky zimní měli musí být odebrány po takové lhůtě od provedeného podzimního ošetření včelstev, aby nebyl k vyšetření odevzdán léčebný spad.“ Co se dálo dál? Přečtěte si Moderního včelaře v jeho tištěné a elektronické verzi.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit