Články Autora Jiří Matl

Vynulovat

IV. setkání uživatelů VMS

Jiří Matl

2012/1/7

Ve velké posluchárně brněnské Mendelovy univerzity, zvané Auditorium maximum, jsme se jako uživatelé Varroa Monitoring Systému sešli v neděli 8. ledna 2012. Bylo nás přes sto a posluchárnu jsme zcela naplnili.

číst článek


Věda pro včelařskou praxi

- redakce, Jiří Matl

2012/6/185

Konference Věda a výzkum ve včelařské praxi pořádaná Mendelovou společností pro včelařských výzkum (MSVV) v Olomouci nabídla rozličná témata apidologického výzkumu, která přímo a nepřímo souvisejí se včelařskou praxí. Hlavním zahraničním hostem byl Dr. Joachim de Miranda ze Švédské zemědělské univerzity v Uppsale, odborník zabývající se virózami včel.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Za zdravější včely s Mendelovou společností

Jiří Matl

2016/6/50

V sobotu 22. 10. 2016 se v brněnském Mendelově muzeu uskutečnila již 4. mezinárodní konference pořádaná Mendelovou společností pro včelařský výzkum (MSVV). Motto a zároveň název byly svým způsobem pobídkou: Za zdravější včely.

 

číst článek


Asociace a včely v „pražské kavárně“

Jiří Matl

2017/2/43

Café Sicily na Senovážném náměstí v centru Prahy je již delší dobu místem častých schůzek včelařů. Ve čtvrtek 2. února se v ní sešli zástupci Mendelovy společnosti pro včelařský výzkum, Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ, Spolku chovatelů včely tmavé, Včelařského spolku pro Mladou Boleslav a okolí a Včelařského spolku Moravy a Slezska. Společně založili sdružení, jež nese název Asociace včelařských spolků – svaz. Slovo svaz je tam nutné kvůli znění občanského zákoníku, aby však tolik nebudilo emoce, dostalo se až na konec, za pomlčku.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Med roku 2017 je za námi

Jiří Matl

2017/10/42

„Tak letos již potřetí. Jaké to bylo?“ Jednoduchá otázka, již slýchá každý, kdo byl v brněnském Středisku volného času Lužánky od pátku 15. do neděle 17. září, od těch, kteří tam nebyli. Odpovědí bude spousta podle toho, co kdo očekával a kvůli čemu tam dorazil.

 

číst článek


Na Studeném vrchu posedmé aneb model budoucnosti tentokrát už bez otazníku?

Jiří Matl

2017/9/44

Před rokem jsme se na webu PSNV-CZ zamýšleli nad takovým modelem včelařských setkávání, který je dobře vymyšlený, pojištěný prací těch, kteří vědí, co, jak a hlavně proč, ale ve výsledku organizovaně neorganizovaný, samoregulovaný jen účastníky, jejich vůlí a aktuální kompatibilitou. A tehdy to ještě bylo s otazníkem.

číst článek


V. Pražská včelařská setkávání 2017/18 jsou v poločase

Jiří Matl

2018/1/42

Přednáškový cyklus Pražská včelařská setkávání (PVS) má tradičně 6 dílů s měsíční periodicitou. Pořadatelský tým zůstává v posledních letech v podstatě týž a stále jde o společný projekt několika sdružení, aktuálně sdružení Hradčanské včely, nedávno vzniklého Včelařského spolku pro Prahu 6 a 7 a PSNV-CZ. Po dvou posledních ročnících, kdy se cyklus konal v prostorách ČVUT v Praze-Dejvicích, jej organizátoři přenesli do velmi příjemného prostředí Střední zahradnické školy a Středního odborného učiliště, s. r. o., v Praze – Hloubětíně.

číst článek


Asociace včelařských spolků je na světě i (s)právně

Jiří Matl

2017/5/4

Ve 2. čísle Moderního včelaře roku 2017 vyšla informace o tom, že v Praze byla 2. února na ustavující schůzce několika nezávislých včelařských sdružení založena Asociace včelařských spolků – svaz. Tedy sdružení spolků, které spolu chtějí komunikovat jako rovný s rovným, hodlají se snažit o nalézání shodných stanovisek na řadu neuralgických problémů oboru včelařství v tuzemsku. A pokud ona shodná stanoviska naleznou, mají ambici nabízet je nikoli samostatně, nýbrž jako jeden subjekt k diskusi nejen orgánům státní správy, ale také ostatním v oboru působícím sdružením.

číst článek


Jak prodat živou přírodu převlečenou za klobásy?

Jiří Matl

2017/6/45

Aneb Natura viva 2017 a včelařství

Tradiční a velmi populární výstava Natura viva (v přesném překladu Živá příroda) se konala v Lysé nad Labem 24.–28. května. Veřejně se říká, že se koncentruje na myslivost, rybářství a včelařství. Spolupořádají ji proto Českomoravská myslivecká jednota, Český rybářský svaz a Český svaz včelařů.

číst článek


Editorial 1/2012

Jiří Matl

2012/1/4

Vážení čtenáři,

tiše se přehoupl slunovrat i Vánoce, jaro pomalu ťuká na dveře. My, včelaři, tiše obcházíme úly a tak jako se – řečeno s Václavem Hrabětem – námořníkům třesou ruce a bojí se, co bude z rána, tak i my opatrně, klikatě a tiše posloucháme úly a bojíme se, co bude na jaře a jak naše holky zvládnou tu těžkou nálož, kterou na ně doba a nákazová situace naložila. Naproti tomu PSNV v lednu ovládl doslova bouřlivý kvas. Máme za sebou zajímavé a přínosné čtvrté setkání uživatelů VMS. A březnový sněm PSNV je již na dohled. Rada společnosti připravila na leden pro členy dvě programové konference, v Brně a v Praze. Řada členů tuto možnost k diskusi využila.

číst článek


VIII.setkání uživatelů a příznivců Varroa monitoring systému

Jiří Matl

2016/1/54

10. ledna 2016 se v Brně již poosmé sešli ti včelaři, které zajímají otázky zdravotního stavu včelstev a souvisící problematika. Setkání VMS vždy přinášejí účastníkům jak cenné informace čerpající z výsledků současného tuzemského i zahraničního výzkumu, tak inspirace pro každodenní chovatelskou praxi.

číst článek


Jak jsme chválili med na Horním Hradě

Jiří Matl

2015/4/5

Seriál setkávání milovníků medu, včel a dobré muziky nazvaný Chvála medu na Horním Hradě na Karlovarsku se dočkal dalšího pokračování. Událo se v sobotu 1. srpna. Byl to zážitek komplexní. Na své si snad přišli všichni, kteří dorazili. Ať už mluvíme o malých či velkých lidech… Snad kromě těch, kteří doufali ve stánky s včelařskými potřebami. Ty letos chyběly, což byla škoda. Jinak ale zůstalo vše při starém a dobrém: pulty s medem, medovinou, výrobky z vosku a stánek Pracovní společnosti nástavkových včelařů propagující moderní včelaření v souladu s přírodou a další činnost spolku.

číst článek


Pražská včelařská setkávání budou pokračovat

Jiří Matl

2018/9/43

V nadcházejícím období 2018/19 bude pokračovat cyklus přednášek pro včelaře i zajímající veřejnost Pražská včelařská setkávání (PVS). Některé věci z minula zůstanou, jiné se změní. Zásadní novinkou je, že se budou konat v pražském Goethe Institutu, kousek za Národním divadlem.

číst článek


O přirozeném chovu matek s Milanem Havelkou

Jiří Matl

2018/5/12

Milan Havelka včelaří v Benátkách nad Jizerou. Lokalita, kde včelaří, je pro chov včel velmi zajímavá, zejména na jaře. V současnosti se stará o zhruba šedesát kmenových včelstev. Včelaří už 37 let a své zkušenosti v posledních letech předává na přednáškách, na nichž nemá nouzi o posluchače. Věnuje se především chovu matek a vysvětluje principy svého vedení (super)silných včelstev. Nabízí tím řadu témat k diskusi. Proto dostal pozvání ke dvěma přednáškám v cyklu Pražská včelařská setkávání 2017/18Protože zejména jeho přednáška o přirozeném chovu matek vzbudila značnou pozornost, požádali jsme Milana Havelku o rozhovor, neboť doba chovu matek a tvorby oddělků, tedy ta pravá poezie včelaření, je uveřejněná v tištěném nebo elektronickém vydání Moderrního včelaře 5/2018.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Natura viva 2018 a včelaři

Jiří Matl

2018/6/44

Výstava Natura viva (23.–27. 5.) v Lysé nad Labem je z principu už léta deklarována jako výstava zastupující tři obory: myslivost, rybářství a včelařství. Jaká byla letos?

číst článek


Pražská včelařská setkávání 2017/2018

Jiří Matl

2018/5/43

V Moderním včelaři 1/2018 jsme rekapitulovali první část zimního cyklu přednášek pro včelaře i zajímající se veřejnost Pražská včelařská setkávání (PVS). Nyní se vrátíme k druhé polovině cyklu, k přednáškám, které proběhly v lednu, únoru a březnu.

číst článek


VMS setkávání v Brně získává mezinárodní ostruhy

Jaroslav Prýmas, Jiří Matl

2014/1/17

Na brněnské Mendelově univerzitě se začátkem ledna konalo již šesté setkání uživatelů a sympatizantů Varroa monitoring systému (VMS). Hlavním hostem byl tentokrát Dr. Robert Brodschneider z Univerzity v rakouském Grazu.

Robert Brodschneider seznámil české publikum se statistikami zimních ztrát a rizikovými faktory úhynů včelstev, které sleduje v Rakousku a v celé Evropě v rámci zapojení do mezinárodního projektu Coloss.

„Když v roce 2006 uhynulo zkušenému včelaři Davidovi Hackenbergovi 80 % včelstev z jím chovaných třech tisíc (tedy 2 400), byl to impulz k tomu, aby se úhyny začaly systematicky sledovat. Jev byl nazván CCD (Colony Colaps Disorder) neboli syndrom náhlého zhroucení včelstev. Projevuje se především tím, že ze včelstva zmizí všechny dělnice a zůstane v úle pouze matka a plod. Čím je to způsobeno? Na to se nyní vědci po celém světě snaží přijít,“ uvedl svou přednášku Dr. Robert Brodschneider.

Při pohledu na mapu Evropy byly v minulé zimě (2012/2013) zaznamenány největší ztráty na britských ostrovech a v některých částech Skandinávie.

V Rakousku je 24 400 včelařů, kteří chovají 367 500 včelstev. Posledních dvacet let počty včelařů a včelstev ubývaly, ale v posledních dvou letech klesající graf začal opět stoupat. Zimní ztráty včelstev byly podle údajů včelařů v roce 2012/13 kolem 17 %, zatímco o rok dříve na jaře roku 2012 to bylo v průměru 25 %.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit