Moderní včelař 6/2017

6/2017

Předplatné

Jak a kde získat Moderního včelaře.

Více info

E-shop PSNV

Možnost zakoupit toto číslo.

Toto číslo již nelze na e-shopu PSNV zakoupit.

Editorial 6/2017

Marie Šotolová

2017/6/4

Vážení a milí, tak máme léto na krku a prázdniny za bukem. Pojedete na dovolenou nebo se radši „zašijete“ u včel a budete pro celý svět dělat, že neexistujete? Vkrádá se mi na mysl podezření, že se sice vydáte k moři, aby byl doma klid, ale kdybyste mohli nedemokraticky rozhodnout, bude volba jasná. Plastové křesílko pod olší, vedle pivko nebo kafe slazené medem a v zorném poli dráha včel od lesa k česnům. Jenže se zkrátka musíte obětovat. Už tak se protějšek čílí, že by si domácnost zasloužila mnohem větší pozornost, než kterou jí věnujete, protože upřednostňujete kuřák a rozpěrák.

číst článek


Situace s otravami včelstev

Petr Vorlíček

2017/6/4

Státní veterinární správa (SVS) registruje od počátku roku zvýšený počet hlášených podezření na otravu včelstev (k 25. 5. 2017 deset). V loňském roce řešila 22 případů hromadných úhynů včel. Ne všechny se však týkaly použití přípravků na ochranu rostlin. Jejich přítomnost byla laboratorně prokázána v osmi případech.

číst článek


Slovenští včelaři získali od letoška více podpory

a rozvoje venkova SR MZe

2017/6/4

Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova Slovenské republiky změnilo svou dotační politiku ve prospěch včelařů. Přes nový Národní program stabilizace a rozvoje slovenského včelařství rozdělí v následujícím tříletém období každoročně chovatelům a spolkům 1 200 000 €.

číst článek


Zrod Evropského včelařského partnerství

Vladimír Brychta

2017/6/5

26. června 2017 se uskuteční v Bruselu sympozium „Sběr a sdílení dat týkajících se zdraví včel: směrem k Evropskému včelařskému partnerství”. Pořádající úřad EFSA je připravil společně s COPA-COGECA, Evropskou profesní asociací chovatelů včel (EPBA), Evropským koordinačním seskupením pro včelařství Bee Life a Evropskou asociací pro ochranu plodin (ECPA) v rámci Týdne Evropského parlamentu věnovaného včelám a opylování.

číst článek


Greening nepřináší údajně skoro žádné pozitivní výsledky

2017/6/5

Greening, česky označovaný termínem ozelenění, byl poprvé do Společné zemědělské politiky začleněn v roce 2013. Jak sděluje web Asociace soukromého zemědělství ČR (www.assz), Evropský parlament zveřejnil studii přínosů greeningových opatření.

číst článek


Kalendárium

2017/6/5

Události od 24. 6. do 29. 7. 2017:

číst článek


Přehled využitelných krmiv pro zimování včelstev

Bienen-Journal Deutsches

2017/6/6

Německý spolkový časopis Deutsches Bienen-Journal přinesl v roce 2014 na svých stránkách přehled krmiv pro zimování včelstev. S laskavým svolením vydavatele si vám jej dovolujeme nabídnout jako téma červnového čísla Moderního včelaře. Na jednom místě se dozvíte o kladech a záporech jednotlivých způsobů doplnění zásob. Svou roli hraje rovněž cena cukru, invertu a medu. Protože dnes není v České republice jednotná a liší se nejen podle výrobců, prodejců, ale i v čase, neuvádíme ji v českých korunách.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Zimování na medu

Petr Texl, Ladislav Nerad

2017/6/8

„Bez medu to nejde,“ říká Ladislav Nerad z Balkovy Lhoty u Tábora o zimování svých včelstev na medu. Téměř deset let ho praktikuje jako součást celoročního vedení včelstev ve svém velkoprovozu. Kromě mnoha provozních výhod získává na jaře vitální včelstva. Vždyť takto včelstva žila miliony let. Požádali jsme Ladislava Nerada, aby své zkušenosti a poznatky svěřil čtenářům Moderního včelaře.

 

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Krmení a přikrmování včelstev v minulosti

Petr Juřák

2017/6/10

V minulosti byly jednotlivé fáze včelařského roku poněkud odlišné od těch, které dnes praktikujeme my. V podletí neprobíhalo zakrmování včelstev, protože med se od včel bral až na jaře. Nejen  o tom, ale co vše v minulých stoletích včelaři dávali včelám do krmítek a jak ta vypadala se dozvíte v článku v 6. čísle Moderního včelaře bud v tištěné nebo elektronické podobě.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Když jedna včelstva nosí sladinu a druhá se rojí…

Vojtěch Daněk

2017/6/14

Většina z nás už má v této chvíli, kdy čtete červnové číslo Moderního včelaře, za sebou vytáčení medu. A možná také rojení včel. Pokud jste chytali své první roje, je čas na bilanci v klidu a pokoji, zdali jsme v tomto ohledu postupovali správně. Pokud ne, pak je ta pravá chvíle si říci o rojení víc a připravit se na příště. Větě „mně se to nikdy nerojí“, se nevyplácí příliš věřit, i když ji říkají zkušení matadoři.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Úlový monitorovací systém prakticky III

Tomáš Ivanský

2017/6/18

3. díl: Adjustace hmotnostního senzoru, jeho kalibrace a oživení senzorové jednotky: V minulém článku jsme sestavili hardware řídicí jednotky. Nyní postoupíme dále k jejímu dokončení.Chvíli se však zastavme u senzoru na měření hmotnosti. V tištěném nebo elektronickém novém vydání Moderního včelaře! Viz videotutorial https://youtu.be/5LDqLtCnoUg

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Z jídelníčku zavíječe - snědí housenky plastový odpad světa?

Štěpánka Dlouhá

2017/6/20

U zavíječe voskového (Galleria mellonella) už jsme zvyklí na ledasjaké výstřelky. Přirozeným životním prostředím jeho housenek jsou hnízda včel, ve kterých se spokojeně vykrmují voskovými plásty, medem, pylem a včelími košilkami, a to často i za přítomnosti medonosek. Jako by jim nestačil prazvláštní příbytek, musí si navíc pochutnávat na materiálech, které jsou pro většinu příslušníků živočišné říše nechutné či nestravitelné. Zatímco vosk je pro zavíječe přirozenou stravou a ve svých útrobách jej aktivně tráví, u vyhlodaných dřevěných rámků, pěnového PVC z monitorovacích podložek či polystyrénové výplně úlů si tím nemůžeme být zcela jisti.

číst článek


Základy včelaření

2017/6/21

Překlad německé příručky manželů Sandry a Armina Bielmeierových od Alice Hlaváčové vydal Slovart jak ve slovenské, tak v české mutaci.

číst článek


Obrazový včelařský výkladový slovník

2017/6/21

RNDr. Václav Švamberk nabízí čtenářům 222 včelařsky významných pojmů s obrazovým doprovodem.

číst článek


Léčení včelími produkty

2017/6/21

Autor knižní novinky Léčení včelími produkty Ing. Štefan Demeter je veřejnosti známý slovenskou a českou mutací apiterapeutické příručky, které se objevila na trhu před dvěma lety.

číst článek


Sborník včelaření v jižních Čechách

2017/6/21

Sto padesáti stránková brožura vyšla nákladem Základní organizace včelařů Dříteň s přispěním Svazku obcí Blata a privátních donátorů na památku 150. výročí založení jednoho z nejstarších českých včelařských spolků „Včelařské jednoty Dzierzon ve Volešníku“.

číst článek


Pohled dánského včelaře

Jiří Danihlík

2017/6/22

S Flemmingem Vejsnæsem z Dánska jsem se poznal před několika lety na konferenci asociace COLOSS, která se konala v Grazu. Tehdy jsem tam se Zdenkem Klímou přednášel o českém včelařství. Od té doby se s Flemmingem potkávám hlavně na mezinárodních včelařských konferencích a workshopech, protože jsme oba včelaři, tak máme vždy o čem debatovat. Letos v únoru a březnu jsem strávil pár týdnů ve švédském Lundu, kde jsem byl na pracovní stáži na tamější univerzitě. Lund je od dánské Kodaně vzdálený necelou hodinu vlakem, takže jsem rád využil příležitosti a Flemminga jsem v Kodani navštívil. Z našeho rozhovoru vyvstal nápad, že bychom jej mohli publikovat, neboť je v něm mnoho myšlenek, které mohou zaujmout i české včelaře. Takže jsem sepsal otázky, které tvoří hlavní body naší debaty, a Flemming odpovídal, jeho názory a myšlenky si nyní můžete sami přečíst v tištěném nebo elektronickém vydání Moderního včelaře 6/2017.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Na plastu, ale v souladu s přírodou

Marie Šotolová, Petr Texl

2017/6/28

Louky byly v plném květu, kosi ráno zpívali, slunce svítilo z plna sil, když jsme se s kolegou Petrem Texlem vydali do Hřivínova u Karlových Varů navštívit tamní Včelařství M+M Dimovi. Cesta na samém pomezí vojenského újezdu v Doupovských horách dávala tušit, že tu je proti nedalekým lázním jiný svět. Domy sice mají svá nejlepší léta už dávno za sebou, ale přírodě divočina svědčí. Usedlost Dimových, to je zase jiný příběh. Člověk je vlídně naladěn už u vstupu, kde ho vítají dva obří chlupatí psi. V závěsu se objevuje celá rodina. Kluci ovšem mají na spěch, protože táta s mámou budují včelařskou farmu, a tak vyfasovali kolečko, aby taky pomohli. Podívejte se na rodinou farmu v Moderním včelaři. Vycházíme 19. 6.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Včely v edici Zábavné učení

2017/6/31

Benny Blu, pokud jste ho ještě nepotkali, je kluk v modrých džínách s modrými vlasy, červeným tričkem s velkým B na prsou. Ve své střapaté hlavě nenosí jen lumpárničky, ale také spoustu věcí, které mohou být užitečné jeho kamarádům.

číst článek


Školní návštěvy na včelařské farmě

Vladimíra Nechvátalová

2017/6/31

Dnešní svět je přetechnizovaný. Děti obklopují televize, počítače, videa, joysticky, tablety, mobily, MP3… Vytrácí se kontakt s přírodou. Zvlášť ve městech, kde jsou možnosti pobytu venku omezené. Dětský volný čas je strukturovaný, naplněný řízenou činností ve školce, školní družině či v nejrůznějších institucích, které děti v rámci volnočasových aktivit navštěvují. Proto je jakýkoliv podnět, který posune děti blíže k přírodě, a třeba v nich vyvolá dokonce zájem o včely, vítaný. Může se jednat o exkurze do včelařských farem a k menším včelařům, besedy, procházky v přírodě s návštěvou včelnic, přednášky ve školách, program na naučných stezkách. Vše spojuje edukace ze strany včelaře směrem k dětem.Možnosti přibližuje autorka článku Vladimíra Nechvátalová.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Rebarbora na koláč nebo do včel?

2017/6/32

Každý, kdo má na zahradě rebarboru, řeší, co s ní, když už se přejedl koláčů a kompotu. Nebyli by to včelaři, kdyby nepřišli s inovativním využitím. Na začátku stálo možná upozornění, že čím dále blíže k létu se konzumace řapíků stále méně doporučuje kvůli zvyšujícímu se obsahu kyseliny šťavelové. „Ha,“ řekli si Poláci, „šťavelku přece pracně a za zloté dodáváme v zimě do úlů! Že by na neoblíbené kleštíky zabíraly rebarborové listy? Jdeme do toho.“ Jak tento pokus dopadl, o tom referovalo první letošní číslo Pasieky na stranách 6–7.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Také Rusové přemýšlejí o potlačení varroózy bylinkami

Alexandr Barkov

2017/6/33

Zdá se, že využití rostlin pro likvidaci roztočů je slovanskou specialitou. Nedávno jsme navštívili apiterapeuta ruského původu Alexandra Barkova, abychom s ním pro vás připravili velký rozhovor. Přineseme ho v následujícím čísle Moderního včelaře. Na samotný závěr naší návštěvy nám padl zrak na pořádnou kupu usušené škumpy. Co jsme se nedozvěděli! Pan Barkov ji používá v úlech, aby znepříjemnil život kleštíkům. A prý to není jediná bylina, která se pro tento účel hodí. Zavětřili jsme a poprosili ho o mail, jak se to s tím býlím a kořením podle něho má. Výsledky v Moderním včelaři na stáncích a na www.epredplatne.sk .

 

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Příliš chytří čmeláci?

Jaroslav Petr

2017/6/34

Všeho moc škodí a za všechno se platí. Výjimkou není ani výkonnější nervový systém. Tak to aspoň chodí u čmeláků. Je chytrost výhodná? Na to odpovídá článek v tištěné podobě Moderního včelaře 6/2017 nebo v jeho elektronické verzi.

Foto: Čmelák zemní (Bombus terrestris) na květech rodu Prunus. Foto Licence Wikimedia CC-BY-SA-3.0

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


Počítačové firmy chtějí pomoci českým včelařům

Marie Šotolová

2017/6/36

Nezbytným předpokladem pro úspěšný chov včel jsou informace o počasí, stavu zásob, množství roztočů, náladě včelstva, zemědělských činnostech a dalších včelařích v okolí. Jen tak se může chovatel rozhodnout, jaké zásahy ve včelstvu neprodleně udělá, aby neudělal chyby, které napraví až další sezóna. Jak vyplynulo 11. 5. 2017 z tiskové konference společností T-Mobile, IBM a České zemědělské univerzity, mohou zde výrazně pomoci moderní technologie.

číst článek


Přehled hmyzích hormonů a jejich úloha ve stresových situacích

Daibor Kodrík

2017/6/40

Všichni živočichové jsou nuceni regulovat biochemické a fyziologické procesy v těle a koordinovat je v reakci na podněty vnějšího a vnitřního prostředí. K tomu bylo nutno vyvinout řídicí systém sloužící ke komunikaci mezi buňkami, tkáněmi a orgány. Proto vznikla nervová a endokrinní soustava. Jak funguje u hmyzu, především s ohledem na včely, přináší studie Moderního včelaře.

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit


O Blatnou je stále zájem

2017/6/44

Výuka včelařství na Středním odborném učilišti v Blatné má již sedmiletou tradici. Zájem o výuku stále převyšuje možnou kapacitu otevírané jedné třídy. Adepti studia se proto museli letos podrobit přijímací zkoušce z obecné biologie a ekologie. Několik otázek směřovalo do technických oborů. V současné době probíhají závěrečné zkoušky studentů druhého ročníku. Přejeme všem úspěch při závěrečném klání v Blatné a doufáme, že jim studium pomůže ke kvalitnímu chovu vlastních včel.

číst článek


Výstava Animal Tech Brno


Jak prodat živou přírodu převlečenou za klobásy?

Jiří Matl

2017/6/45

Aneb Natura viva 2017 a včelařství

Tradiční a velmi populární výstava Natura viva (v přesném překladu Živá příroda) se konala v Lysé nad Labem 24.–28. května. Veřejně se říká, že se koncentruje na myslivost, rybářství a včelařství. Spolupořádají ji proto Českomoravská myslivecká jednota, Český rybářský svaz a Český svaz včelařů.

číst článek