Články Autora Jiří Vorlíček

Vynulovat

Stav včelích nemocí v roce 2023

Petr Vorlíček

2024/7/20

Státní veterinární správa vydala přehledovou Zprávu o činnosti v oblasti ochrany zvířat v roce 2023 (Bulletin č. 2/2024). Zabývá se morem a hnilobou včelího plodu, varroózou i otravami včelstev.

 

číst článek


Výsledky odběru zimní měli

Petr Vorlíček

2024/6/4

Státní veterinární správa informovala o letošních výsledcích monitoringu varroózy na základě povinného odběru zimní měli. 

číst článek


Meziroční nárůst varroózy

Petr Vorlíček

2023/5/5

Státní veterinární správa hlásí na základě vyšetření zimní měli na začátku letošního roku meziroční zvýšení výskytu roztoče Varroa destructor.

Samička Varroa destructor na hlavě včelí larvy. Foto Gilles San Martin. Licence Wikimedia Commons CC-BY-SA-2.0

číst článek


Státní veterinární správa bilancovala

Pavel Texl, Petr Vorlíček, - redakce

2023/4/5

Státní veterinární správa seznámila novináře s výsledky své práce za rok 2022. Níže uvádíme konkrétní zjištění týkající se chovu včel.

číst článek


Vyšší meziroční výskyt kleštíka včelího

Jiří Vorlíček

2022/5/28

Z letošních výsledků pravidelného monitoringu varroózy vyplývá, že se ve srovnání s loňskem zvýšil výskyt roztoče Varroa destructor. Snížil se podíl stanovišť zcela bez přítomnosti roztočů a vzrostlo procento stanovišť s průměrným počtem roztočů nad tři.

číst článek


Z trhu stažen med s antibiotikem

Petr Vorlíček

2022/1/43

Státní veterinární správa 9. 12. 2021 oznámila, že se v České republice objevilo více než 4 000 kusů Medu květového lipového v 900gramovém balení od dodavatele MEDAS, s. r. o., ze Spišské Nové Vsi, v němž bylo zjištěno antibiotikum tylosin. 

číst článek


Novela veterinárního zákona

Petr Vorlíček

2022/11/4

Státní veterinární správa vydala tiskovou zprávu k novele veterinárního zákona s účinností od 1. 10. 2022, v níž specifikuje změny, které přináší. Vybíráme pasáž, která se týká včelařství.

číst článek


Kontaminanty byly v loňském medu v normě

Petr Vorlíček

2021/5/5

Státní veterinární správa ve spolupráci s Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv provedla vloni v rámci každoročního monitoringu cizorodých látek v potravinovém řetězci napříč Českou republikou vyšetření více než 100 vzorků medu na obsah cca 90 reziduí a kontaminantů v medu.

číst článek


Výskyt původce nákazy včel varroózy se v ČR meziročně snížil

Petr Vorlíček

2021/5/5

Z letošních výsledků pravidelného monitoringu varroózy pomocí zimní měli vyplývá, že výskyt roztoče Varroa destructor se v ČR ve srovnání s loňskem snížil. 

číst článek


SVS odhalila výrobnu falšovaného medu

Petr Vorlíček

2017/11/7

Státní veterinární správa (SVS) 10. 10. 2017 oznámila, že ve spolupráci s městskou policií odhalila výrobnu falšovaného medu v prostorách zahradního domku zahrádkářské kolonie v Sokolnicích u Brna. 

číst článek


K antibiotikům je třeba přistupovat zodpovědně

Petr Vorlíček

2017/12/4

Datum 13.–19. 11. 2017 mělo přídomek Antibiotický týden. K mezinárodní kampani, jejímž cílem je opakovaně už několik let snížení spotřeby antibiotik, se připojila také Státní veterinární správa. Tisková zpráva zmiňuje také kontroly medu.

číst článek


Riziko varroózy je stále aktuální

Petr Vorlíček

2017/5/6

V rámci každoročního plošného sledování úrovně výskytu původce onemocnění varroózy bylo letos odebráno a vyšetřeno z včelstev v České republice téměř 60 000 vzorků. Z výsledků je patrné, že počet včelstev zcela bez roztočů se snížil z loňských 50 na 37 procent. Naopak podíl vzorků s vysokým obsahem roztočů nepatrně vzrostl z loňských sedmi na deset procent. Proti roku 2015, kdy varroóza způsobila tuzemským včelařům výrazné ztráty, je však zhruba poloviční. Státní veterinární správa již vydala mimořádná veterinární opatření, která stanovují zásady postupů ošetření včelstev v průběhu roku.

Obr.: CC-BY-SA-2.0 Gilles San Martin

číst článek


Situace s otravami včelstev

Petr Vorlíček

2017/6/4

Státní veterinární správa (SVS) registruje od počátku roku zvýšený počet hlášených podezření na otravu včelstev (k 25. 5. 2017 deset). V loňském roce řešila 22 případů hromadných úhynů včel. Ne všechny se však týkaly použití přípravků na ochranu rostlin. Jejich přítomnost byla laboratorně prokázána v osmi případech.

číst článek


Hniloba včelího plodu se ze severu Čech nerozšířila

Petr Vorlíček

2020/8/33

Loni byla na Semilsku po třech letech prokázána hniloba včelího plodu. Krajské veterinární správy v loňském roce likvidovaly celkem 16 ohnisek hniloby včelího plodu. Od té doby se objevilo několik ohnisek nákazy, avšak ze severu Čech se do dalších míst republiky dále nerozšířila.

číst článek


Cizorodé látky v medu

Petr Vorlíček

2020/6/4

Státní veterinární správa ve spolupráci s Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv provedla v roce 2019 v rámci každoročního monitoringu cizorodých látek v potravinovém řetězci přes 92 000 vyšetření. 

číst článek


Postřehy z kanadského včelaření

Jiří Vorlíček

2018/11/30

Autor článku Jiří Vorlíček z Ratají nad Sázavou úvodem podotýká: ,,Vzhledem k tomu, že se věnuji včelaření 25 let, rád poznávám včelaření v jiných zemích. Při návštěvách včelařů a jejich včelnic jsem často objevil zajímavé věci, většinou drobnosti, které však ulehčí práci, pomůžou s prodejem medu, nebo v případě zásadnějších vylepšení přispějí k jeho větší produkci. Společným jmenovatelem je úspora času a snížení fyzické námahy. Po návštěvách včelařů v Rakousku, Německu, Švédsku, Norsku, Slovensku, Srbsku, Bělorusku a USA jsem se vloni rozhodl pro cílenou návštěvu malé rodinné včelařské farmy v Kanadě." Jak se mu tam líbilo prozradí v Moderním včelaři, který je pro vás ke koupi na stáncích PNS nebo www.magnetpress.cz či na e-shopu www.psnv.cz .

 

Celý článek je v tištěné a elektronické verzi Moderního včelaře.
Toto číslo Moderního včelaře si můžete zakoupit ZDE,
jeho další obsah si můžete prohlédnout ZDE.


Ratajský medovník 2018 aneb jak objektivně pořádat gastronomickou soutěž

Jiří Vorlíček

2018/12/5

Při příležitosti posvícení se v Ratajích nad Sázavou konala už šestkrát soutěž v pečení medovníků z medu od zdejších včelařů. Letos se 22. září na hřišti u zámku sešlo osm pekařek – cukrářek, které přinesly svoje medovníky a další medové pečivo. Jejich výtvory se odlišovaly tvarem, výškou, barevností a množstvím vrstev, ze kterých byly vyrobené. 

číst článek


Na střeše veterinárního ústředí bydlí včely

Petr Vorlíček

2018/7/5

Terasa na střeše ústředí Státní veterinární správy (SVS) ve Slezské ulici na pražských Vinohradech má od 20. června nové obyvatelky. V rámci společného projektu SVS a Státního veterinárního ústavu Praha (SVÚ), který se stává majitelem a chovatelem těchto včel, zde nainstaloval včelař Augustin Uváčik pět úlů.

číst článek


Výsledky rozboru vzorků zimní měli

Petr Vorlíček

2019/5/5

Státní veterinární správa uveřejnila 3. 4. 2019 výsledky povinných rozborů zimní měliPočet včelstev zcela bez roztočů vzrostl v České republice z loňských 27 na 32 procent.

číst článek


Hniloba včelího plodu opět na scéně

Petr Vorlíček

2019/7/4

Státní veterinární správa uveřejnila 3. června 2019, že se v České republice po třech letech prokázala hniloba včelího plodu. Jmenovitě v okrese Semily. Včelstva s úly byla spálena a Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj vyhlásila okolo ohniska nákazy ochranné pásmo, ve kterém platí mimořádná veterinární opatření.

číst článek